Ballkani dhuron spektakël dhe shënon gjashtë herë ndaj La Fioritas – kalon në raundin e tretë të Ligës së Konferencës

Ballkani ka fituar ndaj La Fioritas me rezultat 6-0, në kuadër të ndeshjes kthyese të raundit të dytë kualifikues për Ligën e Konferencës, duke thyer rekord si fitorja më e thellë e një klubi kosovar në Evropë.

Suharekasit kishin fituar 4-0 në ndeshjen e parë dhe kalimi në raundin e tretë pothuajse ishte siguruar në udhëtim.

Ballkani e nisi furishëm ndeshjen duke shënuar që në minutën e 6-të, me Albion Rrahmanin i cili përfitoi nga asistimi i Armend Thaqit për të shënuar për 1-0.

Vetëm dy minuta më pas ishte sërish Rrahmani ai që gjeti rrjetën për 2-0, kësaj radhe pas asistimi të Edvin Kuc.

Ballkani prodhoi shumë raste në këtë pjesëlojë, por gola më nuk kishte.

Krejt në fund të pjesës së parë, Ermal Krasniqi kaloi edhe portierin, por goditja e tij qëlloi shtyllën.

Edhe në pjesë e dytë Ballkani nuk u ndal dhe vazhdoi me gola.

Sulmuesi në top formë, Rrahmani kompeletoi het-trikun në minutën e 69-të, kur shënoi për 3-0.

Nuk vonoi shumë dhe pas katër minutash Leonit Abazi shënoi golin e parë me fanellën e Ballkanit për 4-0.

Rastet nuk u ndalën dhe në minutën e 74-të ishte radha e Ermal Krasniqit që shënoi për 5-0.

Krejt në fund erdhi edhe një gol nga Abazi në kohën shtesë për 6-0, duke shkruar rezultatin më të thellë ndonjëherë të ndonjë klubi kosovar në garat evropiane.

Kjo ishte fitorja me e thellë e një klubi nga Kosova në Evropë, duke e kaluar fitoren e Prishtinës ndaj FC Europa që ishte mbyllur me rezultat 5-0./Telegrafi/

Gabimi në Ligën e Kampionëve i kushton, UEFA pritet t’i jap një dënim të ashpër gjyqtarit Marciniak

Vinicius Junior do të bëhet lojtari më i shtrenjtë në histori, gjiganti evropian përgatitë ofertë bombastike për asin brazilian

"Deri dje, nuk isha i sigurt se kush ishte lojtari më i mirë në botë, tani e di" - De Ligt me fjalë të mëdha për yllin e Realit

Ylli i Barcelonës i hapur për një kalim në Ligën Premier – refuzon ofertat nga Arabia Saudite

Pep Guardiola shiti dy yje të Barcelonës pasi erdhën në stërvitje të dehur – ai donte ta mbronte Messin

Agjenti i lojtarit takohet me Decon, Barcelona gati t'ia plotësojë dëshirën më të madhe Xavit