LAJMI I FUNDIT:

Balerina zbulon se çfarë saktësisht ha për të pasur linjë ideale dhe përse kurrë nuk ha para orës 11 të mëngjesit

Balerina zbulon se çfarë saktësisht ha për të pasur linjë ideale dhe përse kurrë nuk ha para orës 11 të mëngjesit

Elegancës, trupit të hollë, por edhe linjës së saj vazhdimisht ia kemi lakmi.

Reklama

Balerina angleze, Sassy Gregson-Williams (21) ka hapur derën e kuzhinës së saj, transmeton Telegrafi.

Gjëja e parë të cilën e bën në mëngjes është të pijë një gotë ujë të ngrohtë me limon për ta nxitur metabolizmin e vet, pastaj edhe smothie të gjelbër të cilin e pi rreth mesditës, pas stërvitjes.

– Unë nuk ha para orës 11, gjë që është ngjashëm me agjërim prej 8 orësh. Unë nuk ha nëse nuk jam mjaft e uritur, sepse distanca e vogël midis racioneve është treguar e shkëlqyeshme në kontrollin e sulmit të urisë, por është e shkëlqyeshme edhe për tretje dhe energji, ka thënë ajo.

Pija e preferuar e saj është smoothie i gjelbër dhe përbërësit të cilët të patjetër gjithmonë duhet të ketë në kuzhinë, si edhe amino-thartira të lëngshme.

Nëse dëshiron që pak të qerasë veten ajo do të hajë një ëmbëlsirë vegane apo pak akullore me kalori të ulët.

Para shkuarjes për të fjetur gjumë, pi çaj të zi, mirëpo nëse është akoma e uritur do të hajë një pjatë qullë tërshëre apo gjalpë bajameje me banane.

Baleti për të ka rëndësi të madhe, pra si tinejxhere shpesh ka ngrënë dhe është kënaqur vetëm me zëmra të vogla. Ka menduar që më pak ushqim të yndyrshëm mund t’i ndihmojë që të mbajë trupin e vet prej balerine.

Gjatë një prove, ka përvjelë mëngët, ligamentet e saj i kanë pëlcitur sepse nuk ka pasur përbërës mjaft të ushqyeshëm në trupin e saj.

Lëndimi e ka detyruar të bëjë pak pauzë, gjatë së cilës i është përkushtuar shëndetit të vet mendor dhe fizik.

Ka marrë injeksione steroidesh në gjymtyrë në mënyrë që të këndellet më shpejt nga lëndimi, mirëpo edhe e ka duruar edhe dhembjen.

– Çfarëdo që kam bërë nuk më ka ndihmuar. Kam rënë në depresion të thellë, ndërsa kyçi im nuk është këndellur, ka thënë ajo.

Kërkesa për zgjim ka ardhur nga motra e saj kur ia ka tërhequr vërejtjen që ajo edhe pse është kërcimtare nuk është kujdesur fare për veten.

Me kalimin e kohës, Sassy ka filluar të hajë sasi të mjaftueshme ushqimi dhe mjaft pemë, perime, drithëra dhe proteina të lehta. Ka hequr dorë nga sheqeri artificial dhe është fokusuar në prodhime të freskëta.

Tani ka regjim të posaçëm ushqimi i cili nuk përfshin qumësht dhe prodhime qumështi, ndërkaq thotë që falë këtij regjimi ka më shumë energji. /Telegrafi/