LAJMI I FUNDIT:

Bajrami: Qytetarët s’po e përjetojnë rritjen ekonomike por vetëm atë të çmimeve

Bajrami: Qytetarët s’po e përjetojnë rritjen ekonomike por vetëm atë të çmimeve
Foto: Arkiv

Deputetja nga Lidhja Demokratike e Kosovës, Hykmete Bajrami derisa ka komentuar Projektbuxhetin e vitit 2022, i cili sot është në shqyrtim tha se rritjen ekonomike po e vlerëson të pashembullt Qeveria nuk po e përjetojnë qytetarët.

Sipas saj, qytetarët po e ndjejnë vetëm rritjen e çmimeve.


Ish-ministrja e Financave tutje tha se rritja e të hyrave në 2 miliardë e 748 milionë euro vjen si rezultat i relaksimit të masave, prezencës së diasporës, rritjes së remitancave, inflacionit që ka rritur çmimet dhe rritjes së çmimeve të transportit.

Kurti: Tani po e vërejmë sa ka vuajtur Kosova për një qeverisje që nuk e keqpërdor paranë publike
Lexo po ashtu Kurti: Tani po e vërejmë sa ka vuajtur Kosova për një qeverisje që nuk e keqpërdor paranë publike

“Rritjen e pashembullt ekonomike nuk po e përjetojnë qytetarët, qytetarët të vetmen rritje që po e vërejnë këto ditë është rritja e çmimeve e ju mund të thoni gjithë ditën se kemi rritje e lulëzim ekonomik, por ata e dinë se po e jetojnë në lëkurën e tyre kur me pagat e njëjta dhe pensionet e njëjta shporta në markete po iu mbesin përgjysmë. Ne e dimë që ju keni dhënë shtesa por po jepni një 10 euro, respektivisht 20 euro, sikur për fëmijët e deputetëve të ministrave të shefave të agjencive, gjyqtarëve dhe prokurorëve edhe të atyre që janë në asistencë sociale e nëse ju këtë e quani barazia sociale unë po iu them se kështu nuk bëhet barazia sociale. Duhet t’i ndihmoni ata që kanë nevojë e nëse ju mendoni që fëmijëve që janë në nevojë ju ndryshoni jetën me 10 euro unë iu rekomandoj që të shkoni në market dhe të shihni se çka mund të blini me 10 euro”, tha ajo. /Telegrafi/

Në trend Ekonomi

Më shumë
Zbulohet për herë të parë sa Bitcoin i ka qeveria e SHBA-së, Britanisë së Madhe dhe Gjermanisë

Zbulohet për herë të parë sa Bitcoin i ka qeveria e SHBA-së, Britanisë së Madhe dhe Gjermanisë

Botë
Pse duhet ta kemi një plan të komunikimit në rast se ballafaqohemi me kriza?

Pse duhet ta kemi një plan të komunikimit në rast se ballafaqohemi me kriza?

Sherife Kçiku Vishaj
Regjistrimet e hershme për vitin e ardhshëm shkollor kanë filluar në Horizon School

Regjistrimet e hershme për vitin e ardhshëm shkollor kanë filluar në Horizon School

Horizon School
Për me t’shku vera mbarë, investo në apartament në “Holiday In 2”

Për me t’shku vera mbarë, investo në apartament në “Holiday In 2”

Edil Project
Telegrafi Jobs - Aleati juaj i besuar në kërkimin e punës

Telegrafi Jobs - Aleati juaj i besuar në kërkimin e punës

Ekonomi
Dorëzohen çelësat e 100 veturave Renault Austral – oferta nga 36,900 në vetëm 33,900 euro

Dorëzohen çelësat e 100 veturave Renault Austral – oferta nga 36,900 në vetëm 33,900 euro

Auto Mita
Kalo në kategori