Shkaku i vdekjes së Benjamin Keough është konfirmuar nga Zyra e ekzaminimit mjekësor në Los Angeles.

27-vjeçari, i cili ishte djali i Lisa Marie Presley dhe nipi i të ndjerit Elvis Presley, u gjet i vdekur në Calabasas, Kaliforni, të dielën, shkruan BBC.

Pas një autopsie, shkaku i tij i vdekjes u cilësua si vetëvrasje, e cila thuhet të ketë ndodhur duke gjuajtur veten me armë.

Pas vdekjes së tij, menaxheri Lisa Marie tha që ajo ishte “zemërthyer, e pafalshme dhe përtej shkatërrimit”.

“Ajo e adhuroi atë djalë. Ai ishte dashuria e jetës së saj”, tha Roger Widynowski, duke shtuar se ajo ishte “duke u përpjekur të qëndronte e fortë” për tre vajzat e saj.

Benjamin ishte më i vogli e dy fëmijëve që Lisa Marie Presley kishte me burrin e saj të parë, muzikantin Danny Keough, para divorcit të tyre në vitin 1994. Tjetri është aktori i filmit “Mad Max”, Riley Keough, 31 vjeç.

Lisa Marie e kishte përshkruar më parë ngjashmërinë e Keough me babanë e saj të famshëm si “thjesht të panumërt”.

Marrëdhënia e saj e ngushtë me djalin e saj, emri i mesëm i të cilit ishte Storm, me sa duket frymëzoi titullin në albumin e saj të tretë, “Storm & Grace”, i publikuar në vitin 2012.

Benjamin Keough (Foto: Copetti/Photofab/Shutterstock)

Ai thuhet se nënshkroi marrëveshjen e tij me label-in “Universal” në vitin 2009, megjithëse asnjë muzikë prej tij nuk u publikua kurrë.

Në vitin 2013, Lisa Marie i tha Huffington Post se po linte Keough të bëjë “gjënë e tij”.

“Unë do të lejoj që ai të vendosë kur dëshiron të dalë dhe të bëjë atë që dëshiron të bëjë”, tha ajo.

Lisa Marie gjithashtu ka vajza binjake 11-vjeçare me burrin e saj të katërt, muzikantin dhe producentin Michael Lockwood, me të cilin ajo u martua në vitin 2006 pas martesave të shkurtra me yllin e pop-it Michael Jackson dhe aktorin Nicolas Cage. /Telegrafi/