LAJMI I FUNDIT:

Austria dëbon katër diplomatë rusë

Austria dëbon katër diplomatë rusë

Austria po dëbon katër diplomatë rusë me arsyetimin se kanë vepruar në një mënyrë që nuk përputhet me statusin e tyre diplomatik.

Reklama

Vendi i bashkohet vendeve të tjera të Bashkimit Evropian si Franca, Italia dhe Gjermania, të cilët kanë bërë lëvizje të ngjashme këtë javë pas krimeve të ushtrisë ruse në Bucha të Ukrainës.

Ndryshe nga këto vende, Austria nuk tha se masa ishte për shkak të veprimeve të forcave ruse në Ukrainë.

Edhe Greqia po dëbon diplomatët rusë, i shpall persona non-grata 12 zyrtarë
Lexo po ashtu Edhe Greqia po dëbon diplomatët rusë, i shpall persona non-grata 12 zyrtarë

Këta diplomatë dyshohet se janë pjesëtarë të shërbimeve të inteligjencës ruse.

Tre nga diplomatët janë duke punuar në Ambasadën ruse në Vjenë dhe një tjetër ndodhet në Salzburg.

Atyre u është thënë që të largohen nga vendi deri më 12 prill. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Për herë të parë në histori të SHBA-së, një president i bashkohet protestës së punëtorëve

Për herë të parë në histori të SHBA-së, një president i bashkohet protestës së punëtorëve

Amerika
Jep dorëheqje kryetari i parlamentit kanadez pasi lavdëroi publikisht nazistët para syve të Zelenskyt

Jep dorëheqje kryetari i parlamentit kanadez pasi lavdëroi publikisht nazistët para syve të Zelenskyt

Evropa
Gjykata e New Yorkut: Donald Trump kreu mashtrime gjersa ndërtoi perandorinë e pasurive të paluajtshme

Gjykata e New Yorkut: Donald Trump kreu mashtrime gjersa ndërtoi perandorinë e pasurive të paluajtshme

Amerika
Rrahje masive mes kamarierëve dhe klientëve të një restoranti në Venecia

Rrahje masive mes kamarierëve dhe klientëve të një restoranti në Venecia

Evropa
Vitin e kaluar thoshte se për disa javë do të pushtojnë Ukrainën, tani ministri rus i Mbrojtjes pretendon se lufta do të zgjasë deri më 2025

Vitin e kaluar thoshte se për disa javë do të pushtojnë Ukrainën, tani ministri rus i Mbrojtjes pretendon se lufta do të zgjasë deri më 2025

Evropa
Tre të lënduar pas dy shpërthimeve në dy banesa në Suedi – dyshohet se janë të lidhura me një grindje midis bandave kriminale

Tre të lënduar pas dy shpërthimeve në dy banesa në Suedi – dyshohet se janë të lidhura me një grindje midis bandave kriminale

Evropa
Kalo në kategori