Asus ka njoftuar se po lanson Asus ZenFone Max Plus (M1) në SHBA, telefonin që i bashkohet ZenFone Max në SHBA.

Asus ZenFone Max Plus është i pajisur me një ekran 5.7 inç që përmban një raport aspekti prej 18 me 9 dhe një rezolucion FHD + me 2160 x 1080 pikselë. Pajisja gjithashtu vjen me një bateri 4130 mAh e cila ofron deri në 26 ditë të qëndrimit të telefonit në gjendjen e gatishmërisë (standby).

ZenFone Max Plus është mundësuar nga një procesor me 8 bërthama dhe vjen me 3GB RAM dhe 32GB memorie të përfshirë. Ekziston edhe një vend i caktuar për kartë microSD për ruajtje shtesë.

Specifikat tjera në Asus ZenFone Max Plus përfshijnë një kamerë përballë me 16 megapikselë me një Aperture F2.0 dhe dy kamera të pasme. Kamerat e dyfishtë të pasme në telefon vijnë me një sensor me 16MP.

Asus ZenFone Max Plus vjen me teknologjinë Face Unlock dhe pajisja vjen me një sensorë të pasmë të gjurmëve të gishtave. Asus po lanson celularin në SHBA muajin e ardhshëm dhe çmimet për pajisjen do të fillojnë nga 229 dollarë.