LAJMI I FUNDIT:

ASH: Zhvillimet e fundit janë sinjale të forta për reforma në gjyqësi dhe prokurori

ASH: Zhvillimet e fundit janë sinjale të forta për reforma në gjyqësi dhe prokurori

Nga Aleanca për Shqiptarët (ASH), kanë deklaruar se lista e publikuar nga Akademia për Gjykatës dhe Prokurorë edhe një herë dëshmon atë që vazhdimisht ata si ASH e kanë alarmuar.

Reklama

Nga kjo parti thonë se janë përkushtuar për ta ndryshuar urgjentisht këtë nëpërmjet zgjidhjeve sistemore.

“Zhvillimet e fundit vetëm se konfirmojnë nevojën për realizimin e përcaktimeve tona për reforma në sistemin e gjyqësorit dhe prokurorisë, ligjin për veting, reformimin e Akademisë si imperativ, rritjen e transparencës, si dhe ndryshime të tjera që do të mbajnë politikën larg drejtësisë dhe drejtësinë do ta rikthejnë në shërbim të ligjit dhe qytetarëve”, thanë nga ASH.

Sipas tyre, periudha në vijim ky do të jetë ndër prioritetet e Aleancës për Shqiptarët, ndërsa ftojnë edhe faktorët e tjerë shoqërorë e politik që të përkushtohen seriozisht dhe me vendosmëri deri në pavarësimin e plotë të sistemit të drejtësisë në vend./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
KFOR-i amerikan dhe serbët “shtensionojnë” situatën në Leposaviq, i masin forcat në tërheqjen e litarit

KFOR-i amerikan dhe serbët “shtensionojnë” situatën në Leposaviq, i masin forcat në tërheqjen e litarit

Lajme
A do ta përkrah LDK-ja mocionin për rrëzimin e Qeverisë, flet Abdixhiku

A do ta përkrah LDK-ja mocionin për rrëzimin e Qeverisë, flet Abdixhiku

Lajme
Kryeministri bëri publike emrat e grupeve kriminale që u përfshinë në protestat në veri – Prokuroria Speciale nuk përgjigjet

Kryeministri bëri publike emrat e grupeve kriminale që u përfshinë në protestat në veri – Prokuroria Speciale nuk përgjigjet

Jehona Hulaj
Kryetarët e komunave në veri po vazhdojnë punën - flasin Atiq, Peci e Zeqiri

Kryetarët e komunave në veri po vazhdojnë punën - flasin Atiq, Peci e Zeqiri

Elfije Boletini
Sveçla njofton se është arrestuar personi i cili kërcënoi nënkryetaren e Komunës së Leposaviqit

Sveçla njofton se është arrestuar personi i cili kërcënoi nënkryetaren e Komunës së Leposaviqit

Lajme
Operacioni

Operacioni "Shpërndarësi 3", Policia sekuestron drogë, vetura, para dhe arreston katër persona në Gjilan

Lajme
Kalo në kategori