Arteta ka reaguar pas anulimit të golit të Lacazette, pasi gjyqtarët vendosën që Xhaka e ka bllokuar portierin

(Foto: Screenshot/Premier League)

Mikel Arteta është shprehur i frustruar me vendimin për anulimin e golit të Alexandre Lacazette në humbjen prej 1-0 nga Leicester City.

Trajneri i Arsenalit mendoi se skuadra e tij krijoi epërsi të hershme kur sulmuesi francez shënoi me kokë pas harkimit nga Dani Ceballos.

Mirëpo, goli u anulua pasi që Granit Xhaka ndodhej në pozitë jashtë loje. Edhe pse mesfushori shqiptar u shmang që të mos e prekte topin, u konsiderua se ai e ka bllokuar pamjen e portierit Kasper Schmeichel.

Vendimi për anulimin e golit nxiti reagimin e bankës së Arsenalit, ndërsa Arteta ishte i pakënaqur me gjyqtarin Craig Pawson dhe ekipin e VAR-it.

“Jam vërtet i zhgënjyer. E kishim në dorë në pjesën e parë dhe nuk e di si ndodhi anulimi i golit”.

“Të jem i drejtë, isha vërtet i kënaqur me pjesën e parë dhe mënyrën si bëmë presion dhe lojën agresive që treguam ndaj një skuadre që është e aftë për ta thyer atë presion dhe të krijojë kundërsulme”.

Leicesteri fiton ndaj Arsenalit në Emirates
Lexo po ashtu Leicesteri fiton ndaj Arsenalit në Emirates

“Ishim në nivel të lojës, i kufizuam duke mos i lejuar të bënin asgjë. Shënuam një gol nga ndërprerja, nuk e di si u anulua ai gol”, ka thënë Arteta në konferencën për shtyp.

Inkuadrimi i Jamie Vardy për Leicesterin ndryshoi gjithçka, pasi sulmuesi anglez e shënoi golin e fitores dhjetë minuta pa përfunduar ndeshja. /Telegrafi/

John Terry zbulon historinë e patreguar se si ai udhëhoqi kryengritjen te Chelsea ndaj një trajneri

Klopp e donte lojtarin që sot luan për Liverpoolin, por bordi kërkonte një tjetër - si nisi mosmarrëveshja mes tyre

Rebelohet një lojtar në zhveshtoren e Real Madridit, Ancelotti nuk mund ta menaxhojë më

Capello me një vlerësim të sinqertë tregon lojtarin i cili do ta dëmtojë Anglinë në Euro 2024