LAJMI I FUNDIT:

Arsenalit iu desh të ndryshonte emrin e stadiumit në Ligën e Kampionëve, arsyja është shumë interesante

Arsenalit iu desh të ndryshonte emrin e stadiumit në Ligën e Kampionëve, arsyja është shumë interesante

Sonte (e mërkurë) pas gjashtë vitesh lojtarët e Arsenalit luajtën në Ligën e Kampionëve dhe kjo do të thotë se për këtë garë stadiumi i tyre duhet të ndryshojë emrin.

Hera e fundit që Arsenali luajti në Ligën e Kampionëve ishte në vitin 2017. Të mërkurën mbrëma ndryshoi edhe ajo traditë, pasi Topçinjtë përfunduan në vendin e dytë në Ligën Premier në sezonin e fundit, dhe kështu fituan kualifikimin në Ligën e Kampionëve.


Ndeshja e parë në këtë garë elitare të futbollit të klubeve ishte kundër PSV Eindhoven e cila u fitua me lehtësi me rezultat të thellë 4-0.

Arsenali rikthehet në Ligën e Kampionëve me fitore – Mposht PSV-në me rezultat të thellë
Lexo po ashtu Arsenali rikthehet në Ligën e Kampionëve me fitore – Mposht PSV-në me rezultat të thellë

Kjo ndeshja u zhvillua në stadiumin Emirates. Megjithatë, ai stadium nuk do të quhet kështu për shkak të rregullave të qarta të UEFA-s.

Stadiumet në Ligës së Kampionëve nuk mund të mbajnë emrin e një sponsori dhe duke qenë se Emirates është sponsori kryesor i Arsenalit, klubi londinez është dashur të regjistrojnë një emër tjetër për këtë stadium.

Topçinjtë nuk u menduan shumë dhe regjistruan emrin “Arsenal Stadium” për ndeshjet si vendas në Ligën e Kampionëve.

Arsenali është në një grup me PSV, Lens dhe Sevilla, dhe çdo gjë përveç një vendi në fazën e eliminimit direkt do të ishte një zhgënjim i vërtetë për skuadrën e Mikel Artetës. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Kanë investuar miliona, por mbesin amator dhe qesharak: Penalltia e shkaktuar në Arabinë Saudite bën xhiron e botës

Kanë investuar miliona, por mbesin amator dhe qesharak: Penalltia e shkaktuar në Arabinë Saudite bën xhiron e botës

Premier League
Kur shteti themelon një klub futbolli: Bleu të gjithë lojtarët më të mirë, fitoi titullin me të gjitha fitore

Kur shteti themelon një klub futbolli: Bleu të gjithë lojtarët më të mirë, fitoi titullin me të gjitha fitore

Ndërkombëtare
Tri klube angleze pas Mathys Tel, mësohen arsyet se pse i riu është i jashtëzakonshëm para porte

Tri klube angleze pas Mathys Tel, mësohen arsyet se pse i riu është i jashtëzakonshëm para porte

Bundesliga
Kryetari i FFK-së, Agim Ademi për përzgjedhësin e ri: Kanë aplikuar 26-27 trajnerë, këto janë tri kriteret që duhet t’i plotësojnë

Kryetari i FFK-së, Agim Ademi për përzgjedhësin e ri: Kanë aplikuar 26-27 trajnerë, këto janë tri kriteret që duhet t’i plotësojnë

Përfaqësuesja e Kosovës
Hidhet shorti për Copa America 2024, Brazili në ‘grupin e vdekjes’

Hidhet shorti për Copa America 2024, Brazili në ‘grupin e vdekjes’

Përfaqësueset
Ronaldo shënon në fitoren e Al Nassr, por asistimi që dha ishte shumë i bukur

Ronaldo shënon në fitoren e Al Nassr, por asistimi që dha ishte shumë i bukur

Ligat tjera
Kalo në kategori