Arsenali fiton me rikthim në derbin e Londrës ndaj West Ham

Arsenal . Foto: Julian Finney/Getty Images)

Arsenali ka arritur të shënojë fitore me rezultat 3-1 si mysafir i West Ham në ndeshjen e fundit të xhiros së 16-të në Ligën Premier.

Pjesa e parë në tërësi ishte më e mirë për West Ham, që përveç golit të shënuar kishte edhe një mori rastesh.

Pablo Fornals dhe Michail Antonio gjuajtën mirë drejt portës, por Bernd Leno ishte në vend.

Për ta parë golin e parë u desh të pritej minuta e 38-të, kur Angelo Ogbonna gjuan bukur, duke shënuar për 1-0.

Angelo Ogbonna (Photo by Dan Istitene/Getty Images)

Goli u prit për tu riparo nga VAR, që doli të jetë i rregullt.

Me këtë rezultat u mbyll edhe pjesa e parë, me një Arsenal që nuk tregoi pothuajse asgjë.

Pjesa e dytë ishte krejt tjetër gjë, pasi Topçinjtë filluan sulmet e tyre.

Goli i barazimit erdhi në minutën e 60-të, kur një asistim i Sead Kolasinac gjeti Martinelli i cili shënoi për 1-1.

Gabriel Martinelli . (Photo by Julian Finney/Getty Images)

Pas golit të barazimit ishte momenti i dyshes Pierre-Emerick Aubameyang dhe Nicolas Pepe.

Në minutën e 66-të, Aubameynag pasoi te Pepe i cili shmanget bukur nga markimi i mbrojtjes dhe gjuan bukur për të shënuar (2-1).

Nicolas Pepe . (Photo by Julian Finney/Getty Images)

Pas vetëm tre minutash Pepe asiston te Aubameynag i cili shënon nga afërsia për 3-1.

Deri në fund Arsenal kishte disa raste të mira, por që rezultati nuk ndryshoi.

Pierre-Emerick Aubameyang (Photo by Julian Finney/Getty Images)

Pas kësaj fitoreje Arsenal ka 22 pikë në vendin e nëntë, por vetëm me shtatë pikë pas Chelseat që është i katërti.  /Telegrafi/

“Jam tifozi i tij më i madh” – Rakitic emëron ikonën e Barçës si lojtarin e tij të preferuar, nuk është Messi

Lista me 10 lojtarët që e kanë të ardhmen e sigurt te Man United - të tjerët janë në shitje

Rebelohet një lojtar në zhveshtoren e Real Madridit, Ancelotti nuk mund ta menaxhojë më

John Terry zbulon historinë e patreguar se si ai udhëhoqi kryengritjen te Chelsea ndaj një trajneri

Capello me një vlerësim të sinqertë tregon lojtarin i cili do ta dëmtojë Anglinë në Euro 2024

Klopp e donte lojtarin që sot luan për Liverpoolin, por bordi kërkonte një tjetër - si nisi mosmarrëveshja mes tyre