LAJMI I FUNDIT:

Arrihet marrëveshja më e madhe në historinë e futbollit, Abramovich e shet Chelsean tek Wyss e Boehly

Arrihet marrëveshja më e madhe në historinë e futbollit, Abramovich e shet Chelsean tek Wyss e Boehly

Pas shumë bisedimeve më në fund është arritur marrëveshja që klubi më i madh londinez Chelsea të shitet.

Roman Abramovich ka vendosur përfundimisht ta shes Chelsean dhe garën për ta blerë gjigantin anglez a kanë fituar konsorciumi zvicerano-amerikan me Hansjorg Wyss e Todd Boehly.


Nëse qeveria britanike miraton blerjen, atëherë do të finalizohet marrëveshja më e madhe në histori të futbollit.

86-vjeçari zviceran Hansjorg Wyss dhe 48-vjeçari amerikan Todd Boehly do të jenë pronarët e rinj të klubit londinez, raporton mediumi zviceran Blick.

Wyss dhe Boehly kanë gjetur marrëveshjen me rusin Roman Abramovich për blerjen e Chelseat për një shumë rekorde prej 3,5 miliardë funte (4,117,000,000 euro).

Marrëveshja në fjalë do të futet në histori sporteve, pasi asnjëherë më parë nuk është paguar një shumë e tillë për të blerë një klub sportivë.

Të gjitha lajmet nga Roman Abramovich
Lexo po ashtu Të gjitha lajmet nga Roman Abramovich

Roman Abramovich ishte detyruar ta shes Chelsean pasi qeveria britanike i vendosi atij sanksione pas luftës që shpërtheu mes Rusisë dhe Ukrainës, e milarderi rus u sanksionua shkaku që njihet si njëri nga njerëzit më të afërt të presidentit Vladimir Putin.

Gjithsesi tani Chelsea mund të thuhet se ka pronarë të rinj dhe zyrtarizimi i marrëveshjes mes Abramovich dhe dyshes Wyss e Boehly është vetëm çështje ditësh. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Hidhet shorti për Copa America 2024, Brazili në ‘grupin e vdekjes’

Hidhet shorti për Copa America 2024, Brazili në ‘grupin e vdekjes’

Përfaqësueset
Golashënuesi i tretë më i mirë në Evropë transferohet te Milani për vetëm 17.5 milionë euro?

Golashënuesi i tretë më i mirë në Evropë transferohet te Milani për vetëm 17.5 milionë euro?

Serie A
Kanë investuar miliona, por mbesin amator dhe qesharak: Penalltia e shkaktuar në Arabinë Saudite bën xhiron e botës

Kanë investuar miliona, por mbesin amator dhe qesharak: Penalltia e shkaktuar në Arabinë Saudite bën xhiron e botës

Premier League
Kur shteti themelon një klub futbolli: Bleu të gjithë lojtarët më të mirë, fitoi titullin me të gjitha fitore

Kur shteti themelon një klub futbolli: Bleu të gjithë lojtarët më të mirë, fitoi titullin me të gjitha fitore

Ndërkombëtare
“Do të doja ta shihja te Barcelona” – Suarez ia thotë në sy dëshirën e tij sulmuesit të ri të Real Madridit

“Do të doja ta shihja te Barcelona” – Suarez ia thotë në sy dëshirën e tij sulmuesit të ri të Real Madridit

La Liga
Bayerni i kërkon Realit ta përfshijë një yll të tyre në ofertën për Davies

Bayerni i kërkon Realit ta përfshijë një yll të tyre në ofertën për Davies

Bundesliga
Kalo në kategori