LAJMI I FUNDIT:

Apple zbulon modelin e ri të AI që mund të mposht ChatGPT – Siri do të bëhet më e mençur dhe më e shpejtë

Apple zbulon modelin e ri të AI që mund të mposht ChatGPT – Siri do të bëhet më e mençur dhe më e shpejtë

Studiuesit e Apple kanë zbuluar një mënyrë të re për ta bërë Siri-n më të zgjuar dhe më të shpejtë.

Sipas një punimi të ri kërkimor të publikuar më 29 mars 2024 (e premte), studiuesit e Apple shpjegojnë se si sistemi i ri i Inteligjencës Artificiale (AI), i quajtur ReALM (Referenca Rezolucioni si Modelimi i Gjuhës), mund të shikojë se çfarë është në ekranin tuaj dhe në atë që po bën për të kuptuar çfarë ke nevojë.


Kjo do të thotë se Siri mund të kuptojë kontekstin e pyetjeve tuaja shumë më mirë sesa më parë, siç është të di se çfarë është në ekranin tënd ose çfarë muzike po luhet.

Për më tepër, studiuesit e Apple pohojnë se modelet më të mëdha të ReALM tejkalojnë GPT-4.

Nëse pretendimet bëhen të vërteta, Siri mund të bëhet shumë më e dobishme se kurrë.

Raporti vëren se modeli i gjuhës ReALM i Apple supozohet se tejkalon GPT-4 në “rezolucion referimi”, duke kuptuar referencat kontekstuale si elementët në ekran, temat e bisedës dhe entitetet e sfondit. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
Mjekët japonezë padisin Google për informata të rreme dhe kërkojnë dëmshpërblim

Mjekët japonezë padisin Google për informata të rreme dhe kërkojnë dëmshpërblim

Teknologji
Ky rrjet social mund ta kërcënojë Facebook, Instagram dhe TikTok

Ky rrjet social mund ta kërcënojë Facebook, Instagram dhe TikTok

Teknologji
Intel zbulon kompjuterin më të madh neuromorfik në botë

Intel zbulon kompjuterin më të madh neuromorfik në botë "të frymëzuar nga truri i njeriut"

Teknologji
Apple bëri të mundur që përdoruesit të shkarkojnë aplikacione nga faqet e internetit

Apple bëri të mundur që përdoruesit të shkarkojnë aplikacione nga faqet e internetit

Teknologji
Çfarë bën inteligjenca e përmirësuar artificiale e WhatsApp, Instagram, Facebook dhe Messenger

Çfarë bën inteligjenca e përmirësuar artificiale e WhatsApp, Instagram, Facebook dhe Messenger

Teknologji
Logitech po përgatit një mi

Logitech po përgatit një mi "të zgjuar": Ju ndihmon të shkruani email ose të modifikoni tekstet - sa do të kushtojë

Teknologji
Kalo në kategori