Ansi Agolli mund të kalojë në SHBA ku pritet vetëm konfirmimi për ish-kapitenit e Shqipërisë.

“SportNews” ka mësuar se 36-vjeçari është në bisedime me klubin e New York Cosmos dhe palët kanë gjetur gjuhën e përbashkët, ku kanë mbetur vetëm edhe detaje dhe gjithçka do të zyrtarizohet.

Nënshkrimi me klubin amerikan do të ndodh në ditët në vijim.

Stephan Lichtsteiner e Ansi Agolli . (Photo by Francois Nel/Getty Images)

Agolli do të largohet nga Qarabag pas nëntë viteve ku fitoi katër tituj dhe tri kupa të Azerbajxhanit.

New York Cosmos ka një histori interesante, u formua në vitin 1970 dhe përjetoi lavdinë për 15 vite, ku me këtë skuadër u aktivizuan yje të futbollit botëror si Pele dhe Franz Beckenbauer.

Klubi u shpërbë për t’u rikthyer në aksion përsëri në vitin 2010.

Antonio Candreva e Ansi Agolli . (Photo by Claudio Villa/Getty Images)

Aktualisht “njujorkezët” janë pjesë e “National Premier Soccer League”, një kompeticion i cili do të nisë për herë të parë këtë vit dhe edhe pse ende nuk është njohur nga federata e amerikane e futbollit.

Një arsye e fortë se përse Agolli ka zgjedhur SHBA-të është familja, pasi bashkëshortja e tij prej kohësh jetonte atje. /Supersport/