Mundësia që anija e parë eksportuese e grurit të largohet nga portet e Ukrainës të hënën është e lartë, tha të dielën një zëdhënës i presidentit Recep Tayyip Erdogan.

Reklama

“Nëse të gjitha (detajet) janë përfunduar deri nesër, duket se ka shumë mundësi që anija e parë të largohet nga porti nesër…Ne do të shohim anije që largohen nga portet më së voni të nesërmen”, tha Kalin.

Duke folur në një intervistë për transmetuesin Kanal 7, Ibrahim Kalin tha se qendra e përbashkët e koordinimit në Stamboll ka të ngjarë të përfundojë punën përfundimtare në rrugët e eksportit shumë shpejt, transmeton Telegrafi.

Reklama

Rusia dhe Ukraina janë furnizuesit kryesorë globalë të grurit dhe marrëveshja e ndërmjetësuar nga OKB-ja që ata nënshkruan në Stamboll javën e kaluar synon të lehtësojë krizën ushqimore dhe të ulë çmimet globale të drithërave që janë rritur që nga pushtimi rus.

Reklama

Marrëveshja synon të lejojë kalimin e sigurt për dërgesat e drithërave brenda dhe jashtë Chornomorskut, Odesës dhe portit të Pivdennyis. Moska fajëson Ukrainën për ngecjen e dërgesave duke minuar ujërat e portit. /Telegrafi/