Andrea Bocelli, tenori i famshëm i operës italiane, ka dhuruar plazmën e gjakut për të ndihmuar në luftimin e coronavirusit, pasi zbuloi se ai u sëmur me virusin në fillim të marsit.

Këngëtari i tha agjencisë italiane të lajmeve ANSA se zbuloi se ishte i infektuar me coronavirus më 10 mars kur pati ethe dhe simptoma të tjera të sëmundjes. Ai më vonë ia transmetoi infeksionin gruas së tij dhe dy fëmijëve, shkruan ARAB News.

Bocelli, një nga interpretuesit më të mëdhenj të muzikës klasike në botë, dhuroi gjak në Spitalin Cisanello në Pisa, afër rezidencës Tuscan, ku ai jeton me familjen e tij. Plazma e gjakut do të përdoret në hulumtim për të zhvilluar trajtime për infeksionin viral.

Reklama

Andrea Bocelli (Foto: Michael Loccisano/Getty Images/Guliver)

Reklama

Këngëtari tha më vonë se simptomat e tij kishin qenë të buta dhe ai praktikisht kishte qenë asimptomatik. Familja e tij ishte rikuperuar dhe gruaja e tij kishte dhuruar gjithashtu plazmën për kërkime.

Gjatë bllokimit të gjatë të Italisë, Bocelli u bashkua me artistë të tjerë në maratona muzikore në të gjithë botën për të mbledhur fonde për ata më të goditurit nga pandemia dhe për kërkimet për një vaksinë.

Së bashku me këngëtarin italian Zucchero, ai u bashkua me kastin botëror të “One World Together at Home”, një koncert përfitimi me Elton John dhe Lady Gaga që mblodhi 128 milion dollarë për hulumtime dhe lehtësim të coronavirusit.

Reklama

Andrea Bocelli (Foto: Michael Buckner/Getty Images/Guliver)

Organizata bamirëse e vetë tenorit të verbër, “Andrea Bocelli Foundation”, gjithashtu nisi ngjarje speciale për mbledhjen e fondeve për të ndihmuar spitalet të blejnë pajisje mbrojtëse për stafin mjekësor.

Reklama

Të dielën e Pashkëve, në kulmin e bllokimit kombëtar, ylli italian interpretoi një recital solo, “Andrea Bocelli: Music For Hope”, nga katedralja kryesore në Milano, e cila ishte totalisht e zbrazur.

Performanca u pa nga 2.8 milionë shikues – një rekord për një transmetim live të muzikës klasike.

Bocelli tha se ai dëshironte “t’i jepte shpresë botës përmes muzikës në një moment kaq të vështirë dhe të trishtuar për njerëzimin”.

Reklama

Pasi doli nga spitali Pisa me gruan e tij, këngëtarja tha: “Shpresoj që plazma ime të ndihmojë në gjetjen e një trajtimi për këtë virus vdekjeprurës”.

Mjekët në veri të Italisë shpresojnë se një terapi eksperimentale “super-plazma” do të japë një përparim për pacientët me coronavirus.

Disa pacientë kanë përfituar nga trajtimi, i cili përfshin një transfuzion të plazmës së gjakut nga ata që janë rikuperuar nga virusi dhe kanë zhvilluar antitrupa mbrojtës kundër infeksionit vdekjeprurës. /Telegrafi/

Reklama

Andrea Bocelli (Foto: Michael Loccisano/Getty Images/Guliver)