Ander Herrera është i pozicionuar mirë për të gjykuar në debatin Lionel Messi-Cristiano Ronaldo dhe ish-mesfushori i Manchester United ka mbajtur anën e shokut të tij aktual.

Spanjolli e kaloi sezonin e kaluar me argjentinasin te PSG, pasi ai iu bashkua klubit francez nga United në vitin 2019. Koha e tij në Old Trafford mund të mos përkonte me asnjërin nga sezonet e Ronaldos atje, por ai luajti përkrah të tjerëve – më së shumti Wayne Rooneyn – të cilët e dinin si ishte të shoqëroje yllin portugez në sulm.

Herrera, i cili mbush 33 vjeç në gusht, e ka parë kolegun Messi të marrë kritika për dështimin për të mbajtur nivelet e tij të mëparshme që nga transferimi në Ligue 1. Megjithatë, ish-ylli i Athletic Bilbaos ka marrë anën e amerikano-jugorit në një nga debatet më të gjata të futbollit.

Cristiano Ronaldo: Sportisti më me ndikim në planet - Messi shumë larg portugezit Cristiano Ronaldo: Sportisti më me ndikim në planet - Messi shumë larg portugezit

Messi shënoi vetëm gjashtë gola në ligë për PSG-në pasi iu bashkua klubit nga Barcelona, ​​dhe 11 në të gjitha garat. Këto ishin shifra më të ulëta që nga koha kur iu bashkua Barcelonës, kur argjentinasi ishte ende adoleshent, por Herrera nxitoi në mbrojtjen e kolegut të tij.

“Ju po kërkoni 50 gola në sezon”, deklaroi Herrera për AS. “Nga aty, nëse nuk i shënon, njerëzit flasin”.

“As nuk duhet të harrojmë se Leo ka pasur rekordin e të gjitha kohërave në Ligue 1 – ai ka goditur shtyllën 10 herë! Nëse ai do të kishte shënuar 10 gola të tjerë, do të kishte qenë një sezon shumë i mirë për Leon”.

Edhe këtë herë Messi e mposht Ronaldon: Argjentinasi thyen rekordin e portugezit për më së shumti fanella të shitura Edhe këtë herë Messi e mposht Ronaldon: Argjentinasi thyen rekordin e portugezit për më së shumti fanella të shitura

Ronaldo, ashtu si Messi, ishte në lëvizje verën e kaluar. Ai e kaloi rivalin e tij prej kohësh, duke shënuar 24 herë me ngjyrat e United pasi u kthye në klubin që u largua për herë të parë në vitin 2009, por Herrera vazhdoi të përkrahte Messin.

“Për mua, ai është më i miri i të gjitha kohërave, pa asnjë diskutim”, vazhdoi ai. “Tani e admiroj edhe më shumë për mënyrën sesi e menaxhon jetën e tij të përditshme me përulësi totale, (dhe) gjithmonë me një buzëqeshje për njerëzit”.

Ndërsa rekordi i Messit para portës nuk ishte në nivelet e tij të Barcelonës, ai sërish shënoi golin që vulosi titullin për PSG-në. Ai shënoi 40 ose më shumë gola në një sezon në tetë raste për Barçën, duke arritur kulmin me 73 – përfshirë 50 vetëm në La Liga në sezonin 2011-12. /Telegrafi/