Kampioni i Euro 2020, Italia do të përballet me Argjentinën, triumfuesen në Kupën e Amerikës, në ndeshjen e sotme ‘Finalissima’.

Reklama

Ndeshja, e njohur zyrtarisht si ‘CONMEBOL–UEFA Cup of Champions’, midis Azzurrëve dhe Albiceleste fillon në orën 20:45 në stadiumin “Wembley” në Londër.

Loja përfaqëson fazën e parë të epokës së re të Italisë pas garës së tyre katastrofike në play-off të Kupës së Botës në fillim të këtij viti, ku humbën nga Maqedonia e Veriut 1-0 për të shuar shpresat e tyre për të marrë pjesë në Katar.

Duke iu përmbajtur urdhrave të Roberto Mancinit, skuadra tani është e vendosur për një rishikim gjatë muajve të ardhshëm, pasi ata kërkojnë të ndryshojnë gjërat përpara Euro 2024.

Reklama

Mancini nuk pritet të bëjë ndonjë ndryshim surprizë për ndeshjen e sotme ndaj Argjentinës dhe të gjithë lojtarët ishin pjesë e skuadrës për Euro 2020.

Reklama

Argjentinasit parashihet që të fitojnë këtë takim me një gol dallim ndaj italianëve.

Formacionet e mundshme:

Itali (4-3-3): Donnarumma; Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Emerson Palmieri; Pessina,Jorginho , Barella; Bernardeschi, Belotti, Insigne.

Argjentinë (4-3-3): Martinez; Molina, Romero, Otamendi, Acuna, De Paul, Guido Rodri guez, Lo Celso; Messi, Lautaro Martinez, Di Maria. /Telegrafi/