Amnesty International ka reaguar ndaj vendimit që rimeçi ndërmjet Anthony Joshua dhe Andy Ruiz Jr të zhvillohet në Arabinë Saudite, duke përmendur shkeljen e të drejtave njerëzore, vrasjen e gazetarit Jamal Khashoggi dhe luftën në Jemen.

Rimeçi për titujt e unifikuar të botës do të zhvillohet në Diriyah në periferi të kryeqytetit Riad më 7 dhjetor, ndërsa është miratuar të premten nga IBF, WBA dhe WBO.

Pas duelit në Madison Square Garden të New Yorkut më 1 qershor, ku AJ i humbi titujt, pritej që rimeçi të zhvillohej në Cardiff, mirëpo është vendosur për një vend neutral.

Porse kreu i Amnesty International në Britani të Madhe, Felix Jakens, ka kërkuar nga Joshua që të informohet për situatën e të drejtave njerëzore dhe të flasë për të dhënat në lidhje me të drejtat njerëzore në Arabinë Saudite.

Anthony Joshua dhe Andy Ruiz do të përballen në Arabinë Saudite më 7 dhjetor Anthony Joshua dhe Andy Ruiz do të përballen në Arabinë Saudite më 7 dhjetor

“Nëse Anthony Joshua përballet me Andy Ruiz Jr në Arabinë Saudite, kjo do të jetë një mundësi tjetër që autoritetet saudite të përpiqen ‘ta pastrojnë’ përmes sportit imazhin e tyre të njollosur rëndë”, ka thënë Jakens. /Telegrafi/