LAJMI I FUNDIT:

Amerikanët tani kanë më pak gjasa të blejnë një EV, të shqetësuar për opsionet e karikimit – zbulon një studim i ri

Amerikanët tani kanë më pak gjasa të blejnë një EV, të shqetësuar për opsionet e karikimit – zbulon një studim i ri

Shoferët amerikanë në vitin 2024 kanë më pak gjasa të marrin në konsideratë blerjen e një veture elektrike sesa në vitin 2023, pavarësisht se zgjedhja e makinave elektrike është më e madhe se kurrë, ka zbuluar një studim i ri.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, J.D. Power anketoi më shumë se 8,000 shoferë midis janarit dhe prillit për raportin e saj vjetor dhe mësoi se numri i njerëzve që thonë se kanë “shumë gjasa” të marrin në konsideratë blerjen e një EV ishte 24 për qind, nga 26 për qind vitin e kaluar.


Ata që thanë se kishin “në përgjithësi të ngjarë” për të blerë një të tillë gjithashtu më të paktë, duke rënë nga 61 për qind në 58 për qind.

Gjenerata Y (ata që kanë lindur midis fillimit të viteve 1980 dhe mesit të viteve 1990) është grupmosha që ka më shumë gjasa të shpenzojë para në një EV të re me 32 për qind, por ky numër ka rënë 5 pikë përqindjeje.

Por shqetësimi më i madh kur është mesatarja midis të gjitha grupeve është se infrastruktura e karikimit.

Edhe pse ka më shumë stacione karikimi të disponueshme në Amerikë tani sesa një vit më parë, numri i njerëzve që pretendojnë se shqetësimet për opsionet e karikimit do t’i largonin ata nga blerja e një EV është rritur me 3 për qind në 52 për qind. /Telegrafi/