Alexander Isak thyen një rekord të madh të Zlatan Ibrahimovic në Ligën Premier

Alexander Isak ka thyer rekordin për më shumë gola të një lojtari suedez në një sezon të Ligës Premier pas dy golave ndaj Sheffield United të shtunën në mesditë.

Ish-sulmuesi suedez Zlatan Ibrahimovic shënoi 17 gola në sezonin 2016/17 dhe Isak ka shkuar në kuotën e 19 golave për këtë sezon.

Në një ndeshje të fundit kundër Sheffield, vrapimi i tij i shkathët dhe përfundimi i saktë e ndihmuan Newcastle të barazojë në 1-1 para pjesës së parë. Më vonë, Isak siguroi fitoren me një penallti të qetë, duke vulosur fatin e Sheffield United në humbjen 5-1.

Me këtë paraqitje, Isak tani është vetëm një gol pas Cole Palmer dhe Erling Haaland në garën për titullin e golashënuesit më të mirë të Premier League.

Pas ndeshjes sulmuesi suedez u shpreh shumë i lumtur me golat dhe fitoren, derisa Newcastle United po lufton për një vend që i dërgon në garat evropiane sezonin e ardhshëm.

Lexo po ashtu Çmenduri nga dy klube të Ligës Premier: Të gatshme të paguajnë 100 milionë euro për Isak

“Jam shumë i lumtur. Ishte e rëndësishme për ne që të qëndronim në garën për Evropën. Filluam shumë keq dhe na duhej një gol kundër nesh për t’u zgjuar. Reagimi ishte shumë i mirë. Menaxheri na bëri një thirrje zgjimi në pjesën e parë”.

“Shumë nga penalltitë e mia kanë qenë këtu në shtëpi. Unë u përpoqa të qëndroja i qetë dhe të fokusohesha në momentin. Mendoja se dua një hat-trick. Nuk e kam pasur ende një të tillë. Evropa është ende gjallë. Ne duhet të fokusohemi te vetja dhe do të shohim se si do të shkojë”, tha Isak. /Telegrafi/

Wayne Rooney zbulon skandalin e lojtarëve të Man United - nëse vërtetohet do ketë pasoja