LAJMI I FUNDIT:

Ai vuajti dhe u refuzua për shkak të pamjes së tij – tani është hero pasi i solli West Hamit trofeun pas 43 vitesh

Ai vuajti dhe u refuzua për shkak të pamjes së tij – tani është hero pasi i solli West Hamit trofeun pas 43 vitesh

Futbollistët e West Hamit e fituan mbrëmë trofeun pas 43 vitesh duke mposhtur Fiorentinën (2-1) në finalen e Ligës së Konferencës dhe hero është anësori Jarrod Bowen, i cili kaloi një rrugë të gjatë për ta fituar titullin e heroit.

Reklama

Bowen ka disa sezone që luan futboll të madh. Nga Hull City, si një yll i ri, ai mbërriti në West Ham në vitin 2020 për më shumë se 20 milionë euro dhe mori menjëherë rolin e lojtarit kryesor të çekanëve.

Mbrëmë, në minutën e 90-të, ai bëri një kundërsulm dhe shënoi gol për fitoren me rezultat 2-1, që do të thoshte se klubi popullor nga Londra fitoi trofeun e parë pas 43 vitesh, pasi i fundit ishte FA Cup në vitin 1980.

West Ham mposht Fiorentinën në minutat e fundit, fiton Ligën e Konferencës
Lexo po ashtu West Ham mposht Fiorentinën në minutat e fundit, fiton Ligën e Konferencës

Sidoqoftë, jo gjithçka shkoi aq mirë për Bowen gjatë karrierës së tij. Përkundrazi, ka dashur të dorëzohet në disa raste dhe është refuzuar në shumë mënyra, edhe për shkak të pamjes së tij.

I lindur në fshatin Leominster në Hereford, Bowen pati një fëmijëri mjaft të rehatshme dhe megjithëse e gjithë familja e tij e donte dhe luante ragbi, ai e donte vetëm futbollin dhe kjo ishte gjithçka që donte të bënte në jetë.

Ai luajti për akademinë e të rinjve të Hereford United në disa raste, por u refuzua atje dy herë. Pas aventurës së tij të parë në klubin e tij mëmë, ai shkoi për një provë në Aston Villa, por dyshohet se u refuzua sepse nuk dukej fare si futbollist. Ishte një goditje e rëndë për një djalë që dëshiron të luajë futboll.

Ai u kthye në Hereford, mori një tjetër shans, por u përjashtua përsëri nga klubi. Këtë herë refuzimi nuk kishte të bënte me aftësitë e tij në futboll, por ai u refuzua për shkak të ndryshimeve në postet e trajnerit dhe trajneri i ri nuk donte ta linte Boëen në klub.

Ky ishte momenti i Bowen ku ra në kontakt me Cardiff Cityn. Megjithatë, një telefonatë e bëri atë të mendojë për të lënë karrierën e tij futbollistike.

Verë e nxehtë për Newcastle United: Priten së paku katër transferime elitare nga Magpies - në mesin e tyre edhe Raphinha
Lexo po ashtu Verë e nxehtë për Newcastle United: Priten së paku katër transferime elitare nga Magpies - në mesin e tyre edhe Raphinha

“Babai im mori një telefonatë nga Cardiff duke i thënë se po më refuzonin. Unë qava menjëherë dhe nuk e dija se çfarë do të ndodhte me mua”, kujton anglezi pjesën më të errët të karrierës së tij.

Për fat të mirë, në Herefordin e tij, ata ndryshuan mendje dhe e sollën atë në klub për herë të tretë. Ishte një hit i plotë për të dyja palët, dhe tashmë në sezonin e parë të 2014, ai mori një shans dhe e shpëtoi klubin nga rrëzimi dhe e mbylli sezonin me çmime individuale në klub.

Ai luajti nën një kontratë profesionale, e cila e çoi në Hull City, një ekip që konkurronte në Championship në atë kohë. Hap pas hapi shkëlqeu në fushë dhe luftoi për një transferim në Ligën Premier.

Që nga ardhja në West Ham, ai ka luajtur në mënyrë fantastike dhe të gjithën e ka kurorëzuar me titullin në Ligën e Konferencës.

Verë e nxehtë për Newcastle United: Priten së paku katër transferime elitare nga Magpies - në mesin e tyre edhe Raphinha
Lexo po ashtu Verë e nxehtë për Newcastle United: Priten së paku katër transferime elitare nga Magpies - në mesin e tyre edhe Raphinha

Edhe pse nuk është më aq i ri (26 vjeç), nëse do të vazhdojë të luajë kështu, me siguri Bowen do të bëjë një transferim më të mirë.

Vlera e tij aktuale shkon në 40 milionë euro dhe nuk është e pamundur që tashmë këtë verë të veshë fanellën e një prej më të mëdhenjve. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Djokovic bën homazhe për terroristët e vrarë në Kosovë, kërkohet përjashtimi i përhershëm i tij nga tenisi

Djokovic bën homazhe për terroristët e vrarë në Kosovë, kërkohet përjashtimi i përhershëm i tij nga tenisi

Tenis
Paraqitje fantastike me gola që në start te Rapid Bukuresht - dyfishohet vlera e Albion Rrahmanit

Paraqitje fantastike me gola që në start te Rapid Bukuresht - dyfishohet vlera e Albion Rrahmanit

Ligat tjera
Juventus mund të nënshkruajë me lojtarin e harruar të Tottenham, por me një kusht

Juventus mund të nënshkruajë me lojtarin e harruar të Tottenham, por me një kusht

Serie A
'Nuk është lojë e ndershme' - Tebas sulmon Real Madridin pas pretendimit të tyre për gjyqtarët

'Nuk është lojë e ndershme' - Tebas sulmon Real Madridin pas pretendimit të tyre për gjyqtarët

La Liga
Katër emra në radarin e Real Madridit për pasardhës të mundshëm të Carlo Ancelottit

Katër emra në radarin e Real Madridit për pasardhës të mundshëm të Carlo Ancelottit

La Liga
Napoli poston komunikatë për rastin e Osimhen – nuk i kërkon falje lojtarit për videon në TikTok

Napoli poston komunikatë për rastin e Osimhen – nuk i kërkon falje lojtarit për videon në TikTok

Serie A
Kalo në kategori