LAJMI I FUNDIT:

Abramovich donte të dhuronte paratë nga shitja e Chelseat në Izrael, qeveria britanike merr vendimin përfundimtar

Abramovich donte të dhuronte paratë nga shitja e Chelseat në Izrael, qeveria britanike merr vendimin përfundimtar

Gjatë rrethimit të Palestinës nga Izraeli, qeveria e Mbretërisë së Bashkuar diskutoi një propozim për të devijuar fondin e shitjes së Chelseat prej 2.34 miliardë funtesh të Roman Abramovich në Izrael dhe jo në Ukrainë, në fund ky propozim u refuzua.

Abramovich fillimisht premtoi që të ardhurat do të shkojnë për “të gjitha viktimat e luftës në Ukrainë” pasi nxori Chelsean në shitje më 2 mars të vitit të kaluar, tetë ditë para se të përballej me sanksione për lidhjet e dyshuara me Vladimir Putin.

Publikohen emrat: Pesë largime në janar nga Chelsea, në mesin e tyre edhe Armando Broja
Lexo po ashtu Publikohen emrat: Pesë largime në janar nga Chelsea, në mesin e tyre edhe Armando Broja

Megjithatë, me fondin e madh të paprekur në llogarinë e ngrirë, mes këmbënguljes së Mbretërisë së Bashkuar që ai të shpenzojë paratë ekskluzivisht brenda kufijve të Ukrainës, propozime alternative janë ofruar privatisht.

Mendohet se ideja për të shpenzuar paratë në Izrael është iniciuar nga vetë Abramovich, i cili është vendi ku rusi mori nënshtetësinë në vitin 2018.

Përveç rritjes së perspektivës së përdorimit të parave për qëllime humanitare në Izrael pas 7 tetorit dhe konfliktit me Hamasin, Abramovich thuhet se ka sugjeruar edhe opsionin për të ndihmuar viktimat e tërmetit të shkurtit në Turqi, ku kishte edhe disa lidhje.

Burime të tjera thonë se bisedimet për ndihmën financiare janë nisur nga Izraeli, por ata pretendojnë se Abramovich nuk kishte dijeni për këtë.

Propozimi i befasishëm që fondet nga shitja e Chelseat të përdoren për kauza që nuk kanë lidhje me Ukrainën, ilustron se sa larg është ende qeveria britanike nga nënshkrimi i donacionit më të madh humanitar në histori.

Përkundër faktit se shitja e klubit u bë tërësisht nën juridiksionin e Britanisë së Madhe, ministrat nënshkruan një deklaratë të njëanshme me Komisionin Evropian në maj duke deklaruar se paratë do të shpenzoheshin “ekskluzivisht” në Ukrainë.

Kujtojmë se shitja e Chelsea u realizua më 30 maj të vitit të kaluar në një konsorcium të udhëhequr nga biznesmeni amerikan Todd Boehly, ku më pas Abramovich nënshkroi një kontratë me qeverinë duke thënë se aksioni humanitar do të jetë për të ndihmuar Ukrainën./Telegrafi/


Në trend Sport

Më shumë
Sauditët nuk kanë mëshirë për Ronaldon – e dënojnë disa ndeshje për ‘sjellje imorale’ pas thirrjes së emrit të Messit

Sauditët nuk kanë mëshirë për Ronaldon – e dënojnë disa ndeshje për ‘sjellje imorale’ pas thirrjes së emrit të Messit

Ligat tjera
Kylian Mbappe mohon marrëveshjen me Real Madridin në takimin me krerët e PSG-së dhe Macronin

Kylian Mbappe mohon marrëveshjen me Real Madridin në takimin me krerët e PSG-së dhe Macronin

Ligue 1
Ka klauzolë largimi prej 1 miliard euro, por Barcelona e gatshme ta shes yllin e saj për vetëm 40 milionë

Ka klauzolë largimi prej 1 miliard euro, por Barcelona e gatshme ta shes yllin e saj për vetëm 40 milionë

La Liga
I humbi një orë me vlerë 180 mijë euro, futbollisti i njohur përleshet me një hajdut në një klub nate

I humbi një orë me vlerë 180 mijë euro, futbollisti i njohur përleshet me një hajdut në një klub nate

Ndërkombëtare
Revolucion në verë te Bayerni, por katër lojtarë nuk do të shiten në asnjë mënyrë

Revolucion në verë te Bayerni, por katër lojtarë nuk do të shiten në asnjë mënyrë

Bundesliga
Zbulohet hapi i ardhshëm i Xavit pas largimit nga Barcelona në fund të sezonit

Zbulohet hapi i ardhshëm i Xavit pas largimit nga Barcelona në fund të sezonit

La Liga
Kalo në kategori