LAJMI I FUNDIT:

100 vitet të “Centre Court”: 5 ndeshjet më të mira që mbesin në historinë e Wimbledonit

100 vitet të “Centre Court”: 5 ndeshjet më të mira që mbesin në historinë e Wimbledonit

Kampionati Wimbledon ka qenë pjesë e kulturës britanike që në vitin 1877.

Edhe sot e kësaj dite, tradita dhe madhështia e gjithë Anglisë mbetet një pamje për t’u parë dhe ata që kalojnë nëpër porta çdo vit trajtohen me një përvojë të veçantë në parajsën e tenisit.


“Centre Court”, e cila konsiderohet si fusha kryesore e shfaqjes, ka funksionuar që nga viti 1922. Për 100 vjet, terreni i shenjtë ka pritur disa ndeshje vërtet sensacionale, disa prej të cilave konsiderohen si më të mëdhatë në historinë e sportit. Mirror Sport ka analizuar disa prej tyre:

Wimbledon do të mbahet për herë të parë në histori pa dy tenisistët më të mirë në botë
Lexo po ashtu Wimbledon do të mbahet për herë të parë në histori pa dy tenisistët më të mirë në botë

Roger Federer vs Rafael Nadal – 2008

Ata nuk bëhen shumë më ikonik se kjo. 14 vjet më parë, ikonat Roger Federer dhe Rafael Nadal garuan në finalen e tyre të tretë radhazi në Wimbledon. Maestro zviceran ishte në një ecuri vërtet dominuese në All-England Club, duke fituar katër herët e fundit, duke përfshirë fitoret ndaj spanjollit në finalet e 2006 dhe 2007.

Pasi e çoi Federerin në pesë sete vitin e kaluar, Nadal, i cili mposhti rivalin e tij në finalen e French Open një muaj më parë, ishte gati të gdhendte emrin e tij në trofeun e Gentlemen’s Singles. Nadal me stilin e tij swashbuckling u fut në epërsi me dy sete, përpara se Federer të tregonte klasin e tij dhe të tregonte forcën për të marrë setin e tretë në një tajbreak. Ai më pas shpëtoi një pikë kampionati në të katërtin përpara se të barazonte ndeshjen me dy sete secili.

Finalja më e gjatë në historinë e Wimbledon në atë kohë u ndërpre dy herë nga shiu, (kjo ishte finalja e fundit para çatisë së fushës qendrore), e cila shtoi dramën dhe përplasja epike midis dy më të mirëve në botë përfundoi në mënyrë spektakolare në orën 21:16. Nadal depërtoi për të kaluar në epërsi 8-7, përpara se të shërbente për të fituar fitoren më të mirë të karrierës së tij, pas 4 orësh e 48 minutash. Ai ra në tokë i rraskapitur, ndërsa turma duartrokiste me kënaqësi për legjendën që po bëhej. Ishte gjithashtu një fitore simbolike pasi ai fitoi Grand Slamin e tij të parë jashtë Roland Garros dhe i dha fund serisë së Federerit prej pesë titujsh radhazi.

Roger Federer and Rafael Nadal contested a legendary Wimbledon singles final in 2008

Bjorn Borg vs John McEnroe – 1980

Ndërsa Federer vs Nadal portretizuan një kontrast në stile, finalja e Wimbledon në vitin 1980 tregoi një ndryshim në personalitet – John McEnroe ishte i zjarrtë kundër Bjorn Borg. Suedezi ishte në mes të një ecurie dominuese dhe po luftonte për titullin e tij të pestë radhazi, ndërsa amerikani synonte të parin.

Pasi pësoi një goditje 6-1 në setin e parë, kampioni i madh mori kontrollin dhe mori epërsinë me dy sete me një. Ndeshja mori statusin legjendar pasi publiku dëshmoi padyshim tajbrekun më të madh në historinë e lojës.

McEnroe i mbajti gjallë shpresat e tij duke mbizotëruar 18-16, por Borg nuk do t’i mohohej pasi ai shkoi thellë për të marrë setin vendimtar 8-6 dhe u bë njeriu i parë që fitoi pesë tituj radhazi Wimbledon. Ishte një betejë vërtet titanike që ende jeton gjatë në kujtesën e adhuruesve të tenisit.

Bjorn Borg won his fifth Wimbledon title in a row in 1980

Venus Williams vs Lindsay Davenport – 2005

Venus Williams po kërkonte titullin e saj të tretë në Wimbledon, por u përball me një sfidë të vështirë nga Lindsay Davenport, lojtarja më e mirë e renditur në atë kohë. Ajo e gjeti veten përballë një beteje të vështirë kur Davenport mori setin e parë 6-4 me një pushim të vetëm të shërbimit. Seti i dytë ishte po aq i afërt dhe ishte Venus ajo që barazoi rezultatin duke e fituar setin 7-6 (7-4).

Davenport më pas humbi epërsinë 4-2, 40-15 në setin e fundit dhe u detyrua të largohej nga fusha menjëherë pas kësaj për të trajtuar një lëndim të shpinës. Pas kthimit të saj, Davenport kishte një pikë kampionati në shërbimin e kundërshtarit të saj, të cilin Venus mundi ta shpëtonte.

Ndërsa ora shkonte në 2 orë e 45 minuta, Williams u hodh nga gëzimi pasi fitoi kurorën e saj të tretë të Wimbledon, duke marrë setin e tretë të takimit rraskapitës me rezultatin 8-6. Nëse dikush kishte dyshime për madhështinë e Williams, ajo shkëlqeu gjatë atij takimi të veçantë gjatë mesit të viteve 2000. Ajo do të vazhdonte të fitonte titullin edhe dy herë të tjera.

Venus Williams clinched her third Wimbledon crown after beating Lindsay Davenport in 2005

Novak Djokovic vs Roger Federer – 2019

Pas një vrapimi epik në finale që e pa atë të mposht rivalin Rafael Nadal në gjysmëfinale, Federer ishte vetëm një ndeshje larg nga fitimi i titullit të 21-të Grand Slam dhe i nënti në Wimbledon. Forca e parezistueshme që është Novak Djokovic i qëndroi në rrugën e tij dhe synonte të mbronte me sukses titullin.

Superylli zviceran, i cili po kërkonte të bëhej kampioni më i vjetër mashkull në Grand Slam teke me gati 38 vjeç, luajti shkëlqyeshëm dhe pati dy pikë ndeshjeje për të fituar titullin e tij të nëntë në setin e pestë emocionues. Por, pasi humbi një sulm të gjatë dhe një forehan të shkëlqyeshëm nga Djokovic, shanset erdhën dhe serbi vazhdoi të forcohej.

Por, pavarësisht se publiku Center Court e mbështeti Federerin me zë të lartë, numri 1 i botës mbizotëroi për të fituar ndeshjen klasike 7-6 1-6 7-6 4-6 13-12 në 4 orë e 57 minuta – finalja më e gjatë në historinë e Wimbledon – për të barazuar numri i titujve të fituar këtu nga i madhi Bjorn Borg. Ai vazhdoi të fitojë të gjashtën vitin e kaluar.

Novak Djokovic edged out Roger Federer in a thriller at Wimbledon in 2019

Steffi Graf vs Gabriella Sabbatini – 1991

Pasi humbi nga Gabriella Sabatini në finalen e US Open në vitin 1990, Steffi Graf ishte e prirur të hakmerrej në finalen e Ëimbledon para një turme të mbushur plot në qendër të fushës. Gjermanja ishte në mes të një ecurie vërtet dominuese, por ajo ende nuk kishte fituar një Grand Slam në 1991 para Kampionatit.

Asnjë nga lojtarët nuk kishte humbur asnjë set gjatë rrugës për në ndeshjen e tyre finale dhe seti i parë prodhoi një betejë klasi. Dy sportistet ndanë dy setet e para, përpara se Sabatini të kishte mundësi për të shërbyer ndeshjen në dy raste në setin vendimtar.

Por, nervat e përpjekjes për të fituar titullin e saj të parë në Wimbledon kundër lojtares më të mirë në botë, e mposhtën atë pasi ajo shpërdoroi shanset e saj. Graf vazhdoi të fitojë kampionatin e saj të tretë në Wimbledon duke e fituar garën 6-4, 3-6, 8-6. Ajo do të fitonte katër të tjera dhe përfundoi karrierën e saj vezulluese me 22 tituj të mëdhenj. Graf është e vetmja teniste, mashkull apo femër, që ka fituar çdo turne madhor të paktën katër herë.

Steffi Graf won an epic against Gabriela Sabatini to triumph at Wimbledon in 1991

Përballje për t’u nderuar:

Rafael Nadal vs Novak Djokovic – 2018 gjysmëfinale,

Serena Ëilliams vs Elana Dementieva – 2009 gjysmëfinale,

Martina Navratilova vs Chris Evert – 1982 finale,

Goran Ivanesvic vs Pat Rafter – 2001 finale. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Zyrtare: Sylvinho publikon listën e Shqipërisë me lojtarët e ftuar për Euro 2024 - Cikalleshi mbetet jashtë

Zyrtare: Sylvinho publikon listën e Shqipërisë me lojtarët e ftuar për Euro 2024 - Cikalleshi mbetet jashtë

Kombëtarja e Shqipërisë
Liga e Kampionëve, zbulohen vazot për sezonin e ardhshëm me 36 skuadra

Liga e Kampionëve, zbulohen vazot për sezonin e ardhshëm me 36 skuadra

Liga e Kampionëve
Nuk ka dyshime për Vinicius Junior se kush e meriton Topin e Artë - jep emrin e një top lojtari

Nuk ka dyshime për Vinicius Junior se kush e meriton Topin e Artë - jep emrin e një top lojtari

La Liga
Surpriza më e madhe në listën e Shqipërisë: Kush është Medon Berisha, i ftuari

Surpriza më e madhe në listën e Shqipërisë: Kush është Medon Berisha, i ftuari "special" i Sylvinhos për Euro 2024

Kombëtarja e Shqipërisë
Formacioni i mundshëm i Shqipërisë në Euro 2024

Formacioni i mundshëm i Shqipërisë në Euro 2024

Kombëtarja e Shqipërisë
Rikthimi në majat e futbollit evropian: Flick ka gati transferimin e parë te Barcelona

Rikthimi në majat e futbollit evropian: Flick ka gati transferimin e parë te Barcelona

Bundesliga
Kalo në kategori