LAJMI I FUNDIT:

1 vit pas çlirimit të Bucha-s, Zelensky: Ukraina nuk do t’i falë kurrë trupat ruse

1 vit pas çlirimit të Bucha-s, Zelensky: Ukraina nuk do t’i falë kurrë trupat ruse

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka thënë se Ukraina nuk do t’i falë kurrë trupat ruse për mizoritë e dyshuara në Bucha, një vit pas çlirimit të saj.

Varrezat masive dhe dhomat e torturës janë ndër subjektet e 9,000 krimeve të luftës nën hetim, Kievi, transmeton Telegrafi.

Hetuesit ndërkombëtarë po mbledhin prova në Bucha dhe Irpin, ku Ukraina thotë se trupat ruse kryen mizori në shkallë shkallë të gjerë – akuza që Rusia i mohon.

“Kur Bucha u çlirua, ne pamë se djalli nuk ishte diku tjetër, por në tokë. E vërteta e neveritshme iu zbulua botës për atë që po ndodhte në territoret e pushtuara përkohësisht”, tha Zelensky.

Qyteti u mbajt nga Rusia për 33 ditë pas pushtimit të saj fillestar, duke rezultuar në 1,400 vdekje, përfshirë 37 fëmijë, tha Kievi.

“Ne kurrë nuk do t’i harrojmë viktimat e kësaj lufte dhe sigurisht që do t’i nxjerrim para drejtësisë të gjithë vrasësit rusë”, shtoi Zelensky.

“Ne nuk do të falim kurrë. Ne do të ndëshkojmë çdo përgjegjës”.

Udhëheqësit e Kroacisë, Sllovakisë dhe Sllovenisë kanë udhëtuar në Ukrainë për të mbajtur një ngjarje përkujtimore sot, tha qeveria kroate. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Komandanti i Forcave Ajrore ukrainase publikon pamje nga aksioni i pilotëve të tyre - i quan “fantazmat e Kievit”

Komandanti i Forcave Ajrore ukrainase publikon pamje nga aksioni i pilotëve të tyre - i quan “fantazmat e Kievit”

Evropa
E kishte nxjerrë për shëtitje në oborrin e Shtëpisë së Bardhë, qeni i presidentit amerikan kafshon një agjent të Shërbimit Sekret

E kishte nxjerrë për shëtitje në oborrin e Shtëpisë së Bardhë, qeni i presidentit amerikan kafshon një agjent të Shërbimit Sekret

Amerika
Ukraina

Ukraina "përgatit terrenin" për sulme në Krime pas mbërritjes së aeroplanëve luftarakë F-16

Evropa
Shpërthim i madh në qytetin rus

Shpërthim i madh në qytetin rus

Evropa
Tentoi të hap derën e aeroplanit gjatë fluturimit, pasagjeren e lidhin për ulëse me shirit ngjitës - aviacioni federal amerikan e padit

Tentoi të hap derën e aeroplanit gjatë fluturimit, pasagjeren e lidhin për ulëse me shirit ngjitës - aviacioni federal amerikan e padit

Amerika
Ukrainasit pretendojnë se kanë shkatërruar një të tretën e flotës ruse të Detit të Zi

Ukrainasit pretendojnë se kanë shkatërruar një të tretën e flotës ruse të Detit të Zi

Evropa
Kalo në kategori