LAJMI I FUNDIT:

Zyrtare: Sezoni në Euro League dhe Euro Cup anulohen

Zyrtare: Sezoni në Euro League dhe Euro Cup anulohen

Sezoni 2019/20 në Euro League dhe Euro Cup janë anuluar pas marrëveshjes së arritur mes president dhe CEO-së së EuroLeagues, Jordi Bertomeut, me klubet e licencuara në mbledhjen e Bordit Ekzekutiv të Aksionarëve këtë të hënë.

Ekipet që ndihmuan për të ndodhur kjo janë: Efes, Olimpia Milano, CSKA Moscow, Fenerbahce, Barcelona, Baskonia, Maccabi Tel Aviv, Olympiacos, Panathinaikos, Real Madrid dhe Zalgiris Kaunas.

Vështirësitë e shumta që kishte në rikthimin e këtyre garave ka qenë kufizimi kufitar, që ka bërë që sezoni të ketë vështirësi të rikthehet.

Në këtë garë që është kryesore e basketbollit në Evropë, klubet vijnë nga 10 vende të ndryshme dhe secila është në një fazë të ndryshme të procesit të lirimit të masave nga coronavirusi.

Kësaj ju ka shtuar edhe fakti që shumë klube janë më mirë me gjendjen fizike se sa disa tjera.

Ky grumbull faktorësh dhe mungesa e një lokacioni të qartë, edhe pse Lituania ishe afër që ta marrte organizimin e një turne, pas ka një sistem të besueshëm shëndetësor, kanë bërë që Bertomeu të propozojë anulimin e këtij sezoni, diçka që nuk kishte ndodhur kurrë në 19 vitet prej që kjo garë ekziston në këtë format.

Përveç kësaj edhe Euro Cup,  gara tjetër evropiane do të pësojë të njëjtin efekt dhe do të anulohet.

Edicioni 2020/21 pritet të fillojë më 1 tetor, megjithëse ky është një supozim dhe nuk ka ende asgjë zyrtare. /Telegrafi/


Në trend Sport

Më shumë
E kryer: Nuk është më në planet e tij, Ancelotti i kërkon Perezit ta largojë lojtarin nga Real Madridi

E kryer: Nuk është më në planet e tij, Ancelotti i kërkon Perezit ta largojë lojtarin nga Real Madridi

La Liga
Xabi Alonso ka vendosur se cilën skuadër dëshiron ta drejtojë sezonin e ardhshëm

Xabi Alonso ka vendosur se cilën skuadër dëshiron ta drejtojë sezonin e ardhshëm

Bundesliga
Tre emra në listën e Bayernit për ta zëvendësuar Tuchelin - njëri do t'iu shokojë

Tre emra në listën e Bayernit për ta zëvendësuar Tuchelin - njëri do t'iu shokojë

Bundesliga
Zbulohet lojtari që do të jetë fytyra e PSG-së pas largimit të Mbappes në verë

Zbulohet lojtari që do të jetë fytyra e PSG-së pas largimit të Mbappes në verë

Ligue 1
Top 15 klubet që fitojnë më së shumti para nga shitja e biletave: Barcelona, kampione e padiskutueshme - Reali i katërti

Top 15 klubet që fitojnë më së shumti para nga shitja e biletave: Barcelona, kampione e padiskutueshme - Reali i katërti

Ndërkombëtare
“Është Modrici i ardhshëm, blijeni” - Ancelotti i kërkon Perezit blerjen e yllit të Interit

“Është Modrici i ardhshëm, blijeni” - Ancelotti i kërkon Perezit blerjen e yllit të Interit

La Liga
Kalo në kategori