LAJMI I FUNDIT:

Zhbllokojeni shpejt lavamanin duke përdorur dy produkte që me siguri i keni në shtëpi

Zhbllokojeni shpejt lavamanin duke përdorur dy produkte që me siguri i keni në shtëpi
(Foto: Pexels)
Reklama

Shpesh ju shkakton problem tubi i bllokuar në lavaman. Duke përdorur dy përbërës që me siguri i keni në kuzhinën tuaj, do ta zgjidhni shpejt këtë problem.

Soda e bukës (bikarbonat natriumi) është një element kryesor i kuzhinës që mund të bëjë mrekulli për pastrimin e rrobave, pajisjeve dhe madje edhe tubave të bllokuar që kanë erë të keqe.


Herën tjetër kur të pastroni lavamanin, shtoni këtë përbërës dhe do të shkëlqejë sikur ishte i ri
Lexo po ashtu Herën tjetër kur të pastroni lavamanin, shtoni këtë përbërës dhe do të shkëlqejë sikur ishte i ri

Përbërësi mineral natyral – soda e bukës – mund t’i shpërndajë depozitat minerale dhe materialet organike, siç janë yndyrat. Soda e bukës ka veti të buta dezinfektuese në luftën kundër baktereve dhe kërpudhave që shkaktojnë erëra të pakëndshme.

Pastrimi i rregullt me sodë buke mund ta parandalojë bllokimin. Përpara se të përdorni pastrues kimik të zhbllokimit ose ta hiqni sifonin, provoni sodë buke për të parë nëse funksionon.

Ju duhet ujë rubineti, të cilin fillimisht do ta derdhni në lavaman dhe më pas një filxhan sodë buke. Për këtë, mund të përdorni një filxhan matës ose të përdorni një hinkë nëse keni një tub më të vogël, gjë që e bën të vështirë derdhjen direkte në vrimën e kanalit.

Për lavaman perfekt të pastër ju nevojitet vetëm një përbërës, të cilin në kuzhinë e ka secila amvisë
Lexo po ashtu Për lavaman perfekt të pastër ju nevojitet vetëm një përbërës, të cilin në kuzhinë e ka secila amvisë

Gjithashtu mund ta zhbllokoni tubin duke përdorur uthull. Hidhni një filxhan uthull në lavaman. Soda e bukës është një substancë alkaline, ndërsa uthulla është një acid acetik i butë. Kur të dyja përzihen, reagojnë për ta neutralizuar njëri-tjetrin. Pasi të pushojë shushurima, prisni pesë minuta. Përdoreni këtë kohë për të vluar dy gota ujë. Shpërlajeni tubin me këtë ujë të vluar shtesë. /Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
Tri shenjat e horoskopit që pritet të përjetojnë ndryshime të mëdha deri në fund të vitit

Tri shenjat e horoskopit që pritet të përjetojnë ndryshime të mëdha deri në fund të vitit

Astrologji
Testi i pjekurisë mendore: E shihni fillimisht ujkun apo qengjin?

Testi i pjekurisë mendore: E shihni fillimisht ujkun apo qengjin?

Stil
Duke përdorur këta përbërës natyralë, bimët në shtëpinë tuaj do të rriten më shpejt

Duke përdorur këta përbërës natyralë, bimët në shtëpinë tuaj do të rriten më shpejt

Lule
Dëshironi të zgjoheni të freskët dhe të pushuar? Bëni vata detoksikimi që do t'ju rigjenerojnë

Dëshironi të zgjoheni të freskët dhe të pushuar? Bëni vata detoksikimi që do t'ju rigjenerojnë

Lifestyle
Bima e shtëpisë që mirëmbahet më lehtë: Ujitet një herë në dhjetë ditë dhe mund të zgjasë me dekada

Bima e shtëpisë që mirëmbahet më lehtë: Ujitet një herë në dhjetë ditë dhe mund të zgjasë me dekada

Lule
Hëna e plotë te Binjakët: Zbulo se ç’do të ndodhë me shenjën tënde

Hëna e plotë te Binjakët: Zbulo se ç’do të ndodhë me shenjën tënde

Astrologji
Kalo në kategori