LAJMI I FUNDIT:

Zelesnky publikoi imazhe rrëqethëse të ish-presidentit gjeorgjian, Saakashvili ka humbur 47 kg në burg

Zelesnky publikoi imazhe rrëqethëse të ish-presidentit gjeorgjian, Saakashvili ka humbur 47 kg në burg

Ish-presidenti i Gjeorgjisë, Mikheil Saakashvili, i cili ndodhet në burg, u paraqit sot para një trupi gjykues me anë të një video-lidhje teksa ra në sy sesa shumë kishte rënë në peshë.

Reklama

Dy vjet më parë, Saakashvili u dënua me gjashtë vjet burg me akuzën e shpërdorimit të pushtetit ndërsa ishte president, një akuzë që e mohoi dhe e përshkroi si të motivuar politikisht.

Shëndeti iu përkeqësua ndjeshëm në burg, ku ai hyri në grevë urie dhe pretendoi se ishte helmuar, raporton reuters.

Ai aktualisht po trajtohet në një klinikë në Tbilisi ndërsa në seancën e sotme ngriti fanellën për t’i treguar gjykatësit sesa shumë peshë kishte humbur në burg, ndërsa ekipi ligjor kërkoi që të lejohej të udhëtonte jashtë vendit për trajtim.

Duke iu referuar dokumentacionit mjekësor, ekipi ligjor i Saakashvilit tha se ai humbi 40 për qind të peshës trupore në burg, pra nga 115 kilogramë që kishte në muajin tetor të 2021, ra në 68 kilogramë.

Sipas reuters, mbështetësit e ish-presidentit thonë se autoritetet po i mohojnë trajtimin e duhur mjekësor, të cilën gjë nuk po e pranojnë si të saktë zyrtarët shtetëror.

Pas largimit nga pushteti, Saakashvili bashkëpunoi me autoritetet ukrainase, ku ishte këshilltar për reforma i presidentit Volodymyr Zelensky. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Moska publikon intervistën me admiralin

Moska publikon intervistën me admiralin "e vdekur"

Botë
Daçiq deklaroi se Radoiçiq nuk ishte në pamjet e publikuara nga Manastiri i Banjskës, por Vuçiq para 6 muajve e pranonte se ai qëndron prapa personave të maskuar në veri të Kosovës

Daçiq deklaroi se Radoiçiq nuk ishte në pamjet e publikuara nga Manastiri i Banjskës, por Vuçiq para 6 muajve e pranonte se ai qëndron prapa personave të maskuar në veri të Kosovës

Serbia
Rusia humbi 320 ushtarë vetëm ditën e fundit – Ukraina publikon edhe humbjet ruse në përgjithësi

Rusia humbi 320 ushtarë vetëm ditën e fundit – Ukraina publikon edhe humbjet ruse në përgjithësi

Botë
Mercenarët e Wagnerit kthehen në lindje të Ukrainës

Mercenarët e Wagnerit kthehen në lindje të Ukrainës

Evropa
E dhimbshme: Një nënë dhe fëmija e saj duke qarë ndërsa kalojnë nën tela me gjemba – duke tentuar të kalojnë kufirin ndërmjet Meksikës dhe SHBA-së

E dhimbshme: Një nënë dhe fëmija e saj duke qarë ndërsa kalojnë nën tela me gjemba – duke tentuar të kalojnë kufirin ndërmjet Meksikës dhe SHBA-së

Botë
Qeveria gjermane miraton një plan shumë miliardë eurosh - pritet të përfitojnë fëmijët dhe familjet e tyre

Qeveria gjermane miraton një plan shumë miliardë eurosh - pritet të përfitojnë fëmijët dhe familjet e tyre

Evropa
Kalo në kategori