LAJMI I FUNDIT:

Zelensky për Putinin: Më shumë i ngjan modelit sesa presidentit

Zelensky për Putinin: Më shumë i ngjan modelit sesa presidentit

Vladimir Putin, për shkak të dëshirës së tij të vazhdueshme për t’i treguar botës diçka, duket më shumë si një manekin sesa një udhëheqës shteti, tha presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, në një intervistë për mediat amerikano-latine.

Reklama

Udhëheqësi ukrainas shprehu edhe një herë dyshimin se Rusia do të përdorë armë bërthamore për shkak të “dashurisë së Putinit për veten dhe jetën e tij”, transmeton Telegrafi.

Sipas Zelensky, Putin nuk është gati të rrezikojë jetën e tij.

Zyrtari ukrainas: Tetë vende evropiane do të marrin pjesë në trajnimin e pilotëve tanë
Lexo po ashtu Zyrtari ukrainas: Tetë vende evropiane do të marrin pjesë në trajnimin e pilotëve tanë

“Por ky nuk është një parashikim i motit, kështu që është e vështirë të thuhet”, shpjegon Zelensky, duke shtuar se probabiliteti që Rusia të përdorë armët e saj bërthamore është shumë më i ulët se probabiliteti i mospërdorimit të tyre.

Zelensky shpjegon gjithashtu vendimin e Kremlinit për të dërguar armë bërthamore në Bjellorusi nën pretekstin e mbrojtjes nga NATO, me dëshirën e Putinit për të demonstruar diçka në botën e jashtme.

E gjithë kjo i përket hapave të tillë politikë. Ai vazhdimisht po tregon diçka. Më shumë i ngjan manekinit sesa presidentit. Putin vazhdimisht po i demonstron diçka gjithë botës dhe mendon se është kënaqësi që të gjithë të jetojnë në një lloj frike”, tha Zelensky. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Republikanët refuzojnë kërkesën e Zelenskyt për t’iu adresuar Kongresit amerikan

Republikanët refuzojnë kërkesën e Zelenskyt për t’iu adresuar Kongresit amerikan

Amerika
Gjenerali i lartë amerikan tregon sesa për qind të territorit të pushtuar e ka rikthyer Ukraina

Gjenerali i lartë amerikan tregon sesa për qind të territorit të pushtuar e ka rikthyer Ukraina

Evropa
Zelensky në Shtëpinë e Bardhë - pesë gjërat që Ukraina pritet të kërkojë nga SHBA

Zelensky në Shtëpinë e Bardhë - pesë gjërat që Ukraina pritet të kërkojë nga SHBA

Botë
Shpëtohet në Kabul gruaja që për 25 vite u mbajt e mbyllur në dhomën e errët

Shpëtohet në Kabul gruaja që për 25 vite u mbajt e mbyllur në dhomën e errët

Azia
Ukraina dhe Polonia arrijnë marrëveshje për politikën e eksportit të mallrave

Ukraina dhe Polonia arrijnë marrëveshje për politikën e eksportit të mallrave

Evropa
Inteligjenca ukrainase: Kemi sulmuar bazën ajrore të rusëve në Krime, dëmet janë të mëdha

Inteligjenca ukrainase: Kemi sulmuar bazën ajrore të rusëve në Krime, dëmet janë të mëdha

Evropa
Kalo në kategori