LAJMI I FUNDIT:

Zelensky: Oferta e Putinit për armëpushim nuk mund të besohet

Zelensky: Oferta e Putinit për armëpushim nuk mund të besohet

“Oferta e Vladimir Putinit për armëpushim nuk mund të besohet”, tha presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky.

Zelensky paralajmëroi se presidenti rus nuk do ta ndalonte ofensivën e tij, edhe nëse kërkesat e tij do të përmbusheshin.

Bëhet e ditur se komentet e tij vijnë pasi Putini përcaktoi një listë të kërkesave që ai dëshiron që Ukraina të përmbushë përpara se të fillojnë negociatat për paqe, shkruan skynews, përcjell Telegrafi.


Te kërkesat e Putinit përfshihet tërheqja e menjëhershme e trupave ukrainase nga rajonet Zaporizhzhia, Kherson, Donetsk dhe Luhansk.

Sekretari amerikan i mbrojtjes "i sfidon" propozimet e paqes të Putinit
Lexo po ashtu Sekretari amerikan i mbrojtjes "i sfidon" propozimet e paqes të Putinit

Gjithashtu, presidenti rus kërkon që Ukraina të heqë dorë nga planet e saj për t’u bashkuar me NATO-n.

Ndryshe, kërkesat e liderit rus nuk u pritën mirë as nga Sekretari amerikan i mbrojtjes, Lloyd Austin.

Austin argumentoi se Putini mund t’i japë fund luftës sot nëse dëshiron dhe i bëri thirrje presidentit rus që të tërheqë trupat e tij nga territori ukrainas. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Ishin fshehur në një shtëpi duke menduar se do t’i mashtrojnë, ushtarët rusë e pësojnë keq nga tanket ukrainase

Ishin fshehur në një shtëpi duke menduar se do t’i mashtrojnë, ushtarët rusë e pësojnë keq nga tanket ukrainase

Evropa
Rikthimi i Trumpit në Shtëpinë e Bardhë do të mund t’i kushtonte Bashkimit Evropian të paktën 150 miliardë euro

Rikthimi i Trumpit në Shtëpinë e Bardhë do të mund t’i kushtonte Bashkimit Evropian të paktën 150 miliardë euro

Amerika
Burri që shkrepi fotografinë që bëri xhiron e botës ka përshkruar momentin e sulmit ndaj Trump

Burri që shkrepi fotografinë që bëri xhiron e botës ka përshkruar momentin e sulmit ndaj Trump

Amerika
Ky thuhet të jetë momenti kur mbështetësit e Trump ‘njoftojnë policët se dikush po ngjitej në çati’ – pak sekonda para se të fillojnë të shtënat

Ky thuhet të jetë momenti kur mbështetësit e Trump ‘njoftojnë policët se dikush po ngjitej në çati’ – pak sekonda para se të fillojnë të shtënat

Amerika
Gjenerali i pensionuar amerikan: Një e treta e ushtrisë së SHBA mund të robotizohet deri në vitin 2039

Gjenerali i pensionuar amerikan: Një e treta e ushtrisë së SHBA mund të robotizohet deri në vitin 2039

Amerika
Zelensky riorganizon Shtabin e Përgjithshëm të ushtrisë ukrainase

Zelensky riorganizon Shtabin e Përgjithshëm të ushtrisë ukrainase

Evropa
Kalo në kategori