LAJMI I FUNDIT:

Sekretari amerikan i mbrojtjes “i sfidon” propozimet e paqes të Putinit

Sekretari amerikan i mbrojtjes “i sfidon” propozimet e paqes të Putinit

Sekretari amerikan i mbrojtjes, Lloyd Austin, tha se presidenti rus, Vladimir Putin, nuk është në gjendje t’i tregojë Ukrainës se çfarë duhet të bëjë për të arritur paqen.

Kjo deklaratë vjen pasi Putini tha se Rusia do të ishte gati për bisedime paqeje “nesër” nëse Ukraina do të pranonte kërkesat e tij.

Bëhet e ditur se te kërkesat e tij përfshihet tërheqja e menjëhershme e trupave ukrainase nga rajonet Zaporizhzhia, Kherson, Donetsk dhe Luhansk, shkruan skynews.


Putin premton paqe me Ukrainën, por Kievi duhet të plotësojë dy kushte
Lexo po ashtu Putin premton paqe me Ukrainën, por Kievi duhet të plotësojë dy kushte

Gjithashtu, presidenti rus kërkon që Ukraina të heqë dorë nga planet e saj për t’u bashkuar me NATO-n.

Austin argumentoi se Putini mund t’i japë fund luftës sot nëse dëshiron dhe i bëri thirrje presidentit rus që të tërheqë trupat e tij nga territori ukrainas.

“Ai nuk është në asnjë pozicion për ta mësuar Ukrainën se çfarë duhet të bëjë për të sjellë paqen”, tha Austin në selinë e NATO-s në Bruksel. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Dy emra thuhet se kryesojnë garën për të qenë kandidatë për “zëvendës-presidentë të Harris”

Dy emra thuhet se kryesojnë garën për të qenë kandidatë për “zëvendës-presidentë të Harris”

Amerika
Të dielën, bota arriti temperaturën më të lartë të regjistruar ndonjëherë

Të dielën, bota arriti temperaturën më të lartë të regjistruar ndonjëherë

Botë
Sondazhi i fundit - Harris e kalon Trumpin

Sondazhi i fundit - Harris e kalon Trumpin

Amerika
Rrëfimi për fshatin e vogël indian – rreth 14,000 km nga Uashingtoni - që ‘e sheh Kamala Harris si të vetin’

Rrëfimi për fshatin e vogël indian – rreth 14,000 km nga Uashingtoni - që ‘e sheh Kamala Harris si të vetin’

Botë
Harris dhe Trump me sulme verbale ndaj njëri-tjetrit

Harris dhe Trump me sulme verbale ndaj njëri-tjetrit

Amerika
Vdes ekonomistja e njohur ruse, thuhet se ra nga dritarja e banesës së saj në Moskë

Vdes ekonomistja e njohur ruse, thuhet se ra nga dritarja e banesës së saj në Moskë

Evropa
Kalo në kategori