LAJMI I FUNDIT:

Zef Pllumi: Pa iu ndërru truri shqiptarëve, nuk mund të hyjnë në Evropë

Zef Pllumi: Pa iu ndërru truri shqiptarëve, nuk mund të hyjnë në Evropë

Para se të vdiste, At Zef Pllumi la një ndër mesazhet më me vlerë drejtuar popullit shqiptar, lidhur me integrimin në Bashkimin Evropian.

Reklama
Çfarë ka thënë Zef Pllumi për Ibrahim Rugovën?
Lexo po ashtu Çfarë ka thënë Zef Pllumi për Ibrahim Rugovën?

Ai theksonte se për t’u bërë pjesë e BE-së, populli shqiptar duhet të mësohet me pikëpamjet perëndimore, të krijohet një grup i mirë intelektualësh, dhe paskëtaj kjo mundësi mund të hapet dhe për vendin tonë.

“Pa iu ndërru truni këtij populli – e truni ndërrohet në shkolla kryesisht – dhe pa u formu një çetë intelektualësh me pikëpamje perëndimore, ne nuk kemi kurrsesi si menojmë me hy në Europë”!

Në trend Kultura

Më shumë
Harta e shteteve të Evropës, gjatë 2400 vjetëve

Harta e shteteve të Evropës, gjatë 2400 vjetëve

Kulture
Enver Hoxha dhe Skënderbeu në një pikturë!

Enver Hoxha dhe Skënderbeu në një pikturë!

Kulture
Agjenti i dyfishtë i Luftës së Ftoftë: Si e mashtroi Tito, Perëndimin?

Agjenti i dyfishtë i Luftës së Ftoftë: Si e mashtroi Tito, Perëndimin?

Kulture
Të vërtetat dhe gënjeshtrat e Betejës së Stalingradit

Të vërtetat dhe gënjeshtrat e Betejës së Stalingradit

Kulture
Kalo në kategori