LAJMI I FUNDIT:

Zbulohet prejardhja e skeletit ‘jashtëtokësor’ me kokë në formë koni (Foto)

Zbulohet prejardhja e skeletit ‘jashtëtokësor’ me kokë në formë koni (Foto)

Shkencëtarët e kanë zbuluar origjinën e skeletit të gjatë 13 centimetra, që dyshohej se ishte jashtëtokësor.

Testi i ri i ADN-së, tregoi se skeleti dhe mbetjet tjera janë njerëzore, që i përkasin një vajze që ishte xhuxhe, transmeton Telegrafi.


Trupi me dhjetë brinjë dhe kokë në formë koni, ka marrë nofkën Ata, pasi ishte gjetur në shkretëtirën Atakama të Kilit, gjatë vitit 2003.

Për shkak të dukjes së pazakontë, është menduar se ishte jashtëtokësore, ndërsa u bë pjesë e shumë dokumentarëve, si bazë dhe dëshmi e jetës jashtë planetit tonë.

Pas pesë vitesh analizash të thella gjenetike, shkencëtarët kanë gjetur thelbin, që tregon se kjo specie, të vetmen lidhje e ka me njerëzit.

Testet gjenetike që janë bërë në universitetet e Kalifornisë, an Franciskos dhe Stanfordit, tregojnë se eshtrat janë të një femre që ka vdekur para 40 vitesh.

Fillimisht u besua se ishte fëmijë që ka vdekur gjashtë apo tetëvjeçar, po tani është specifikua që ishte fetus, apo bebe që vdiq menjëherë pas lindjes.

Hulumtuesit po bëjnë përpjekje të vazhdueshme, për të zbuluar arsyet e deformimit të trupit, si dhe shkaqet e shtatit ekstrem të shkurtër. /Telegrafi/

Në trend Fun

Më shumë
Demi i madh po 'shëtiste' në Kroaci, shikoni si e larguan nga rruga

Demi i madh po 'shëtiste' në Kroaci, shikoni si e larguan nga rruga

Fun
Foto të çuditshme dasmash për të cilat është e vështirë të gjesh fjalët e duhura për t’i përshkruar

Foto të çuditshme dasmash për të cilat është e vështirë të gjesh fjalët e duhura për t’i përshkruar

Fun
Mbi 16 milionë pëlqime - loja e këtyre katër çamarrokëve ka pushtuar internetin

Mbi 16 milionë pëlqime - loja e këtyre katër çamarrokëve ka pushtuar internetin

Fun
Prezantueses amerikane i futet miza në gojë gjatë transmetimit të drejtpërdrejtë – detyrohet të vazhdojë moderimin

Prezantueses amerikane i futet miza në gojë gjatë transmetimit të drejtpërdrejtë – detyrohet të vazhdojë moderimin

Fun
Një grua viziton në spital mikeshën pas lindjes - reagimi i saj do t'ju shkrijë zemrën

Një grua viziton në spital mikeshën pas lindjes - reagimi i saj do t'ju shkrijë zemrën

Fun
I pandehuri i bashkohet seancës gjyqësore përmes lidhjes të drejtpërdrejtë me telefon, reagon gjykatësi

I pandehuri i bashkohet seancës gjyqësore përmes lidhjes të drejtpërdrejtë me telefon, reagon gjykatësi

Fun
Kalo në kategori