Mbretëresha Elizabeth II do të shënojë 70 vjetorin e saj në fron me një koncert të madh ku do të performojnë yjet më të mëdhenj nga e gjithë bota.

Reklama

Mega koncerti – i quajtur “Partia Platinum At The Palace” – do të zhvillohet në Buckingham Palace në Londër më 4 qershor dhe do të zgjasë rreth dy orë e gjysmë.

Alicia Keys, Hans Zimmer, Rod Stewart dhe Duran Duran janë vetëm disa nga emrat që pritet të zbukurojnë skenën mbretërore.

Foto: AP

Në ngjarje do të marrë pjesë edhe Elton John, por performanca e tij do të jetë e regjistruar paraprakisht pasi aktualisht është në një turne në Evropë.

Reklama

Anëtarët aktivë të Queen do të bashkohen me yllin e “American Idol” Adam Lambert për të hapur shfaqjen përpara se Diana Ross ta mbyllë atë me një përzierje të hiteve të saj më të mëdha.

Reklama

Foto: GC Images

Kitaristi i Queenit, Brian May, zbuloi se sa shumë do të thotë kjo performancë për të pasi grupi ikonë performoi në çatinë e Pallatit Buckingham në Jubileun e Artë të Mbretëreshës në 2002, shkruan PageSix.

“Njëzet vjet pasi luajtëm Jubileun e Artë të lavdishëm të Mbretëreshës, ne jemi shumë të lumtur që jemi të ftuar përsëri”, tha ai.

Foto: AP

“Pastaj ishte një moment kur pyesja veten … pas çatisë së Pallatit Buckingham ku mund të shkoni? Epo… do ta shihni!!”, u shpreh May.

Vjosa Osmani uron Mbretëreshën Elizabeth II për ditëlindjen e 96-të: Nga të gjithë ne në Kosovë Vjosa Osmani uron Mbretëreshën Elizabeth II për ditëlindjen e 96-të: Nga të gjithë ne në Kosovë
Reklama

Spektakli do të shfaqë tre skena dhe projeksione 3D në të gjithë faqen e pallatit.

Instalimi me tre faza do të shohë gjithashtu performanca nga muzikantët britanikë Ella Eyre, Craig David, Mabel, Elbow, George Ezra, Mimi Webb, Sam Ryder, Jax Jones, Celeste dhe Sigala.

Reklama

Foto: Getty Images

Sensacioni i këngës operistike Andrea Bocelli do të ngjitet gjithashtu në skenë, si dhe Nile Rodgers.

Mbrëmja do të ketë gjithashtu paraqitje të ftuar nga David Attenborough, David Beckham, Stephen Fry dhe Julie Andrews. Do të zhvillohet edhe një shfaqje speciale nga Baleti Mbretëror.

Legjenda britanike Rod Stewart tha se është “i kënaqur që mund t’i bashkohet” Mbretëreshës në këtë rast të veçantë.

Reklama

Foto: AP

“Ajo i ka treguar botës se sa person i veçantë është dhe sa me fat jemi që e kemi. Ky do të jetë një rast i rëndësishëm”, shtoi ai.

Dashuria e Mbretëreshës për muzikalet do të përkujtohet gjithashtu, pasi paraqitjet speciale të kompozitorit Andrew Lloyd Webber dhe dramaturgut Lin-Manuel Miranda do të marrin gjithashtu pjesë.

Reklama

Në skenë do të ngjiten edhe yjet nga kasti i “The Phantom of the Opera”, “Hamilton”, “Six”, “The Lion King” dhe “Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat”. /Telegrafi/