LAJMI I FUNDIT:

Zbardhet aktiviteti i atentatorit të kryeministrit sllovak – ishte pjesë e një grupi pro-rus

Zbardhet aktiviteti i atentatorit të kryeministrit sllovak – ishte pjesë e një grupi pro-rus

Juraj Cintula, i cili plagosi kryeministrin sllovak Robert Fico të mërkurën, është i lidhur me ish-grupin paraushtarak “Ushtarët Sllovakë” (SB).

Sipas të dhënave të vsquare.org, drejtuesit e këtij grupi janë trajnuar nga ish-pjesëtarë të forcave speciale ruse, raporton portali Novinky.


Publikohen pamjet e momentit të atentatit ndaj kryeministrit sllovak
Lexo po ashtu Publikohen pamjet e momentit të atentatit ndaj kryeministrit sllovak

Në vitin 2016, Cintula shkroi disa mesazhe pro-ruse në profilin e SB në Facebook.

Atentatori i kryeministrit sllovak deklaroi se e kishte marrë vesh për ekzistencën e grupit në maj të vitit 2015.

“Më tërhoqën sepse nuk janë të varur nga shteti, gjë që është praktikisht e pakuptueshme në një shoqëri pasive si kjo e jona (Sllovakia). Gjithashtu më bëri përshtypje që ata blejnë vetëm pajisje dhe armë me paratë e tyre. Qindra mijëra emigrantë vijnë në Evropë, pjesë e së cilës ne jemi. Ushtarët Sllovakë nuk po përgatiten për të luftuar, por për mbrojtje”, ka shkruar ai në Facebook.

Portali Novinky thekson se SB është një grup paraushtarak i paregjistruar me një orientim dukshëm pro-rus, i cili ka qenë aktiv në Sllovaki që nga viti 2012. Është themeluar si një klub ushtarak i paregjistruar, ekzistenca e të cilit që nga prilli i vitit 2016 sponsorizohet nga shoqata qytetare “Atdheu ynë është e ardhmja jonë”, me të cilën ndan botëkuptim të ngjashëm.

“Ushtarët Sllovakë” punuan pandërprerë me degën sllovake të “Ujqërve të Natës”, klub rus i çiklizmit i afërt me presidentin Vladimir Putin dhe konsiderohen si një forcë e fuqishme paraushtarake ruse.

Flet i dyshuari që plagosi kryeministrin sllovak - tregon motivin pse e kreu atentatin ndaj Ficos
Lexo po ashtu Flet i dyshuari që plagosi kryeministrin sllovak - tregon motivin pse e kreu atentatin ndaj Ficos

Megjithatë, në muajin korrik të vitit 2018, Ministria e atëhershme sllovake e Mbrojtjes paraqiti një iniciativë në Zyrën e Kryeprokurorit për të shqyrtuar ligjshmërinë e ekzistencës së SB.

Ministri i asaj kohe, Jan Holek, ishte veçanërisht i shqetësuar për përpjekjet e së djathtës ekstreme, të mbledhur rreth nacionalistit sllovak, Marian Kotleba, për të kontrolluar grupin.

Megjithatë, ata arritën vetëm që u miratua një ligj që ndalon anëtarët e forcave të armatosura sllovake të përfshihen në organizatë.

Në atë kohë, SB kishte rreth 200 anëtarë. Në muajin tetor të vitit 2022, ata papritmas njoftuan se po pushonin aktivitetin e tyre, pa dhënë arsye. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Po shoqëronte kryeministrin hungarez drejt aeroportit të Shtutgartit pas ndeshjes në Euro 2024, humb jetën një polic gjerman

Po shoqëronte kryeministrin hungarez drejt aeroportit të Shtutgartit pas ndeshjes në Euro 2024, humb jetën një polic gjerman

Evropa
Shefi i inteligjencës ushtarake ukrainase, tregon nëse Rusia do të përdorte armët bërthamore në rast të humbjes së kontrollit mbi Krimenë

Shefi i inteligjencës ushtarake ukrainase, tregon nëse Rusia do të përdorte armët bërthamore në rast të humbjes së kontrollit mbi Krimenë

Evropa
Ishin futur në strehimore me shpresën se do të shpëtojnë, militantët e Hamasit hedhin granata dore në bunkerin ku ishin dhjetëra civilë

Ishin futur në strehimore me shpresën se do të shpëtojnë, militantët e Hamasit hedhin granata dore në bunkerin ku ishin dhjetëra civilë

Azia
Zelensky zëvendëson komandantin e forcave ukrainase Sodol me gjeneral brigade Hnatov

Zelensky zëvendëson komandantin e forcave ukrainase Sodol me gjeneral brigade Hnatov

Evropa
Deshi të hidhet me parashutë, qëndroi mbi balonën me ajër të nxehtë – braziliani bie dhe përfundon në koshin e balonës

Deshi të hidhet me parashutë, qëndroi mbi balonën me ajër të nxehtë – braziliani bie dhe përfundon në koshin e balonës

Amerika Latine
Shefi i OKB-së: Izraeli po përhap dezinformata për mua

Shefi i OKB-së: Izraeli po përhap dezinformata për mua

Azia
Kalo në kategori