LAJMI I FUNDIT:

Xiaomi fillon me shitjen e veturës elektrike Speed Ultra 7

Xiaomi fillon me shitjen e veturës elektrike Speed Ultra 7

Kompania kineze Xiaomi ka njoftuar se do të së fillojë së shpejti me porositë e para sa i përket veturës së saj të parë elektrike.

Siç raporton BBC, çmimi i kësaj veture pritet të zbulohet më 28 mars, e porosia e tij mund të bëhet në 59 dyqane që i ka në pronësi në 29 qytete kineze, transmeton Telegrafi.

Bëhet fjalë për veturën Speed Ultra 7 (SU7) që u prezantua vitin e kaluar, ndërsa drejtori ekzekutiv i Xiaomi, Lei Jun ka bërë të ditur se synojnë të ngriten lart në autoindustri.


Kjo kompani zotohet se do të investojë 10 miliardë dollarë në biznesin e veturave, gjatë 10 viteve të ardhshme.

SU7 do të prodhohet në fabrikën e BAIC Group në Pekin, që pretendohet se ka “kapacitete” të prodhojë 200 mijë vetura në vit. /Telegrafi/

Në trend Auto

Më shumë
Sa karburant harxhon kondicioneri në qytet dhe në rrugë të gjata

Sa karburant harxhon kondicioneri në qytet dhe në rrugë të gjata

Auto
Shumica e shoferëve nuk e dinë se çfarë kuptimi kanë këto drita në veturat elektrike dhe hibride

Shumica e shoferëve nuk e dinë se çfarë kuptimi kanë këto drita në veturat elektrike dhe hibride

Auto
Toyota ka shpërndarë një video të kryetarit të saj - duke u

Toyota ka shpërndarë një video të kryetarit të saj - duke u "rrotulluar" bashkë me veturën GR Yaris

Auto
Çfarë

Çfarë "fshihet" brenda limuzinës presidenciale amerikane e njohur si "Bisha"?

Auto
Goditje e rëndë për pronarët e automjeteve elektrike - veturat po humbin shumë shpejt vlerën e tyre

Goditje e rëndë për pronarët e automjeteve elektrike - veturat po humbin shumë shpejt vlerën e tyre

EVs
‘Teaser-i’ i kamionçinës Kia vjen së shpejti, thotë shefi i dizajnit

‘Teaser-i’ i kamionçinës Kia vjen së shpejti, thotë shefi i dizajnit

Modelet e Reja
Kalo në kategori