Xavi e ka etiketuar ndeshjen e Barcelonës në Ligën e Evropës me Manchester United si shortin më të keq të mundshëm.

Dy skuadrat e mëdha evropiane do të përballen në shkurt në një përpjekje për të arritur në fazën e eliminimit direkt, pasi të dyja kanë dhuruar paraqitje zhgënjyese në fazën grupeve. Barcelona u elminua nga Liga e Kampionëve pasi përfundoi e treta në një grup që përmbante gjigantët e tjerë Bayern Munich dhe Interin.

Ndërkohë, United përfundoi i dyti në grupin e tyre të Ligës së Evropës me gola diferencë, me fitoren 1-0 të së enjtes ndaj Real Sociedadit. Tani i vendosur për t’u përballur me njëri-tjetrin vitin e ardhshëm, Xavi ka vajtuar fatin e Barcelonës në një kompliment të ndezur për Unitedin e Erik ten Hag.

Reklama
Reklama

Erik ten Hag do të udhëheqë Man Utd në betejën kundër Barcelonës shkurtin e ardhshëm

“Është kundërshtari më i vështirë edhe një herë. Por, ne do ta presim me padurim”, deklaroi trajneri i Barçës në një konferencë shtypi. “Ata janë një skuadër historike, ata janë rritur shumë me ardhjen e Ten Hag, ata kanë lojtarë të mrekullueshëm. Është shorti më i keq që mund të kishim. Edhe një herë pa fat”.

Xavi shtoi mbi perspektivën e përballjes me legjendën e Real Madridit, Cristiano Ronaldo: “Ai më duket se është një lojtar i madh, ai ka shënuar një epokë në futbollin botëror dhe ende mund të bëjë diferencën”.

Skuadrat u takuan për herë të fundit në çerekfinalet e Ligës së Kampionëve në vitin 2019, por shumë gjëra kanë ndryshuar që atëherë. Si dhe secila duke ndryshuar shumë trajnerë, Barcelona ka humbur Lionel Messin dhe United ka ri-nënshkruar me Ronaldon. /Telegrafi/

Reklama