LAJMI I FUNDIT:

Washingtoni në kontakt të vazhdueshëm me Zelensky, falë telefonit të sigurt satelitor që SHBA-të ia dhanë

Washingtoni në kontakt të vazhdueshëm me Zelensky, falë telefonit të sigurt satelitor që SHBA-të ia dhanë

Shtet e Bashkuara janë në kontakt të vazhdueshëm me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, përmes një telefoni të sigurt satelitor që SHBA-të i dhanë qeverisë ukrainase një muaj para se të ndodhte invazioni, kanë bërë të ditur zyrtarë amerikanë të mirëinformuar me këtë çështje, shkruan CNN.

Reklama

Më herët komunikimet e sigurta mes ukrainasve dhe zyrtarëve amerikanë zhvilloheshin përmes ambasadës në Kiev, kanë njoftuar dy zyrtarë amerikanë, transmeton Telegrafi.

Kur Shtetet e Bashkuara po bëheshin gati për evakuimin e ambasadës dhe rritej frika për pushtimin rus që edhe po ndodh tani, SHBA-të dërguan një telefon që tani e përdor Zelensky.

Ky telefon i sigurt i mundëson Zelensky të jetë në kontakt të vazhdueshëm me Shtetet e Bashkuara. Madje Zelensky ka bërë të ditur se planifikon të qëndrojë në vendin e tij, dhe vazhdimisht është në lëvizje nëpër lokacione të ndryshme në Kiev – që kryesisht janë të mbrojtura nga një numër i madh i njerëzve të besueshëm, shkruan CNN.

Më herët, Zelensky realizonte video-mesazhe ku fliste për më të rejat – e një fjalim i tij u transmetua live në Parlamentin Evropian gjatë ditës së sotme.

Një telefon të ngjashëm satelitor, Shtetet e Bashkuara i kanë siguruar edhe ministrit të Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba. Ky telefon ka nevojë për energji elektrike, dhe mund të operoj nga gjeneratori apo bateria e një veture.

Në fillim u janë dashur disa ditë ukrainasve që të montojnë telefonin dhe të jetë operacional, pasi që instruksionet për përdorim ishin në gjuhën angleze dhe jo në atë ukrainase. /Telegrafi

Në trend Botë

Më shumë
AccuWeather me parashikim të detajuar për verën - çfarë moti e pret Ballkanin?

AccuWeather me parashikim të detajuar për verën - çfarë moti e pret Ballkanin?

Botë
Biden rrëzohet gjatë një ceremonie të diplomimit të kadetëve ushtarakë në Kolorado

Biden rrëzohet gjatë një ceremonie të diplomimit të kadetëve ushtarakë në Kolorado

Amerika
Rusia ka humbur të paktën 60 mijë ushtarë në përpjekjet për të pushtuar Bakhmutin

Rusia ka humbur të paktën 60 mijë ushtarë në përpjekjet për të pushtuar Bakhmutin

Evropa
Shefi i Wagnerit, Prigozhin: Detyra jonë e radhës mund të jetë mbrojtja e territorit rus

Shefi i Wagnerit, Prigozhin: Detyra jonë e radhës mund të jetë mbrojtja e territorit rus

Evropa
Zelensky mori mbështetje të fuqishme për furnizimin me aeroplanë luftarakë

Zelensky mori mbështetje të fuqishme për furnizimin me aeroplanë luftarakë

Evropa
Pavarësisht imunitetit diplomatik, Afrika e Jugut po shqyrton opsionet ligjore lidhur me arrestimin e Putinit

Pavarësisht imunitetit diplomatik, Afrika e Jugut po shqyrton opsionet ligjore lidhur me arrestimin e Putinit

Evropa
Kalo në kategori