LAJMI I FUNDIT:

Wagner do të dorëzojë armët e rënda pas rebelimit, FSB-ja ruse thotë se kanë pezulluar hetimet për rebelim

Wagner do të dorëzojë armët e rënda pas rebelimit, FSB-ja ruse thotë se kanë pezulluar hetimet për rebelim

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë njoftoi se armët e rënda në pronësi të Wagner, do të transferohen në njësitë e Forcave të Armatosura të Rusisë.

Siç u theksua, pas rebelimit të së shtunës dhe marrëveshjes ndërmjet formacionit paraushtarak Wagner dhe Ministrisë së Mbrojtjes së Federatës Ruse, po bëhen përgatitjet për transferimin e pajisjeve të rënda ushtarake të Wagner në njësitë aktive të Forcave të Armatosura të Rusisë, transmeton Telegrafi.

Gjithashtu, me rastin e ngjarjeve të fundjavës së kaluar, Shërbimi Federal i Sigurisë së Rusisë (FSB) njoftoi sërish se hetimet për rastin e rebelimit të armatosur të Wagner-it do të ndërpriten.

Pamje të reja nga bombardimi i rrugës, nëpër të cilin do të kalonte konvoji i mjeteve ushtarake të grupit mercenar Wagner
Lexo po ashtu Pamje të reja nga bombardimi i rrugës, nëpër të cilin do të kalonte konvoji i mjeteve ushtarake të grupit mercenar Wagner

“Në rrjedhën e hetimit për çështjen penale të nisur më 23 qershor nga departamenti hetimor i FSB-së për aktin e rebelimit të armatosur, u konstatua se më 24 qershor pjesëmarrësit ndaluan veprimet që kishin për qëllim drejtpërdrejt ekzekutimin e veprës penale. Duke marrë parasysh të gjitha këto, autoriteti hetimor mori një vendim për mbylljen e çështjes penale”, tha FSB.

Pas rebelimit të armatosur, Wagner dhe Kremlini thuhet se arritën një marrëveshje dhe Putin deklaroi se luftëtarët e Wagner do të kenë tre opsione – të shkonin në Bjellorusi, të ktheheshin në komandën e Ministrisë së Mbrojtjes Ruse ose të ktheheshin në shtëpi.

Shefi i Wagner-it, Yevgeny Prigozhin, mbërriti në Bjellorusi, por ende nuk dihet se cili do të jetë roli i tij në këtë vend. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë

"Planet arritën në tryezën e Kremlinit, para se të fillonin veprimet": Zelensky vjen me deklaratë befasuese kur flet për kundërofensivën e Ukrainës

Botë
Komandanti i tyre ishte i acaruar, por as kjo nuk bëri punë – pamje që thuhet se tregojnë se si ushtari i vetëm ukrainas ndaloi dhjetë ushtarë rusë

Komandanti i tyre ishte i acaruar, por as kjo nuk bëri punë – pamje që thuhet se tregojnë se si ushtari i vetëm ukrainas ndaloi dhjetë ushtarë rusë

Botë
Zelensky tregon se sa ushtarë ukrainas janë vrarë gjatë luftës së tyre me Rusinë

Zelensky tregon se sa ushtarë ukrainas janë vrarë gjatë luftës së tyre me Rusinë

Botë
Objektet misterioze të gjetura brenda një grope në Spanjë dyshohet se nuk janë nga Toka

Objektet misterioze të gjetura brenda një grope në Spanjë dyshohet se nuk janë nga Toka

Botë
Serbia me notë proteste pas deklaratës së ministrit të jashtëm kroat për presidentin Vuçiq

Serbia me notë proteste pas deklaratës së ministrit të jashtëm kroat për presidentin Vuçiq

Botë
Publikohen pamjet: Momenti kur adoleshentët hyjnë në një autosallon në Wisconsin dhe vjedhin 9 makina me vlerë mbi 500,000 dollarë

Publikohen pamjet: Momenti kur adoleshentët hyjnë në një autosallon në Wisconsin dhe vjedhin 9 makina me vlerë mbi 500,000 dollarë

Amerika
Kalo në kategori