LAJMI I FUNDIT:

Vullnetarët rusë që luftojnë në krah të Ukrainës, kapin rob disa ushtarë të Putinit

Vullnetarët rusë që luftojnë në krah të Ukrainës, kapin rob disa ushtarë të Putinit

Dy njësi ushtarake disidente ruse thanë të dielën se kishin kapur rob dy ushtarë rusë në rajonin e Belgorodit dhe kërkuan një takim me guvernatorin lokal, Vyacheslav Gladkov.

Reklama

Trupat vullnetare ruse dhe Legjioni i Lirisë për Rusinë, të cilët nuk janë zyrtarisht pjesë e ushtrisë së Ukrainës, por luftojnë nën komandën e Ukrainës, kanë bërë disa inkursione të fundit në Belgorod që kanë ndihmuar në sjelljen e luftës në tokën ruse, raporton cnn.

Gladkov iu përgjigj kërkesës së grupeve përmes një video-mesazhi në Telegram, raporton cnn.

Ai ka thënë se është i përgatitur të flasë me njësitë nëse dy ushtarët e arrestuar janë ende gjallë.

“E vetmja gjë që më pengon të negociojë me ta janë djemtë tanë që janë në duart e tyre. Me shumë mundësi i kanë vrarë, aq sa e kam të vështirë ta them”, tha Gladkov, me sa duket duke ofruar një takim.

Ukrainasit arrijnë dy fitore kundër rusëve në Donetsk dhe Luhansk
Lexo po ashtu Ukrainasit arrijnë dy fitore kundër rusëve në Donetsk dhe Luhansk

Kreu i grupit mercenar rus, Wagner, Yevgeny Prigozhin pohoi sot se “ai është gati të dërgojë një nga zëvendësit të rangut të lartë” për të marrë ushtarët rusë të kapur rob.

Prigozhin, i cili shpesh kritikon institucionet e Kremlinit, sfidoi ministrin rus të mbrojtjes, Sergey Shoigu dhe shefin e Shtabit të Përgjithshëm, Valery Gerasimov që të vinin gjithashtu në shpëtimin e ushtarëve. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Amerika
Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Botë
Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Turqia
Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Amerika
'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

Serbia

"Trupat e alienëve" të shfaqur në Kongresin meksikan dyshohet se janë të rreme

Amerika
Kalo në kategori