LAJMI I FUNDIT:

Ukrainasit arrijnë dy fitore kundër rusëve në Donetsk dhe Luhansk

Ukrainasit arrijnë dy fitore kundër rusëve në Donetsk dhe Luhansk

Kreu i Forcave Tokësore të Ukrainës tha se trupat e vendit arritën dy fitore të vogla përgjatë vijës së parë të fushës së betejës me Rusinë në provincat e Donetskut dhe Luhanskut.

Reklama

Komandanti, Oleksandr Syrsky, shkroi në një faqe zyrtare të ushtrisë se forcat ukrainase kishin avancuar 400 metra më afër qytetit të Svatove në rajonin e Luhanskut. Svatove u ka shërbyer rusëve si vend tranzit për furnizimin me armë, kështu që çdo rimarrje eventuale e qytetit do të kishte implikime të rëndësishme strategjike.

Ndërsa vija e frontit ka qenë statike për muaj të tërë, armiqësitë në Donetsk verior dhe disa pjesë të Luhansk “vazhdojnë pothuajse gjatë gjithë kohës”, tha Syrsky, raporton cnn.

Syrsky tha se Rusia kishte nisur ofensiva të reja në disa lokacione në rajonin e Luhansk dhe në pjesën veriore të rajonit të Donetsk duke përdorur pjesërisht ish-të burgosur, të cilët ishin trajnuar posaçërisht për operacione sulmi.

Ndërsa përforcimet e trupave ruse u kanë dhënë forcave të tyre një avantazh numerik, Syrsky sugjeroi se shkathtësia superiore e Ukrainës i jep Kievit avantazhin në fushën e betejës.

Luhansk dhe Donetsk përbëjnë rajonin e Donbasit të Ukrainës, një qendër industriale kur separatistët e mbështetur nga Rusia morën kontrollin e dy territoreve dhe shpallën republikat separatiste në vitin 2014. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Amerika
Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Botë
Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Turqia
Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Amerika
'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

Serbia

"Trupat e alienëve" të shfaqur në Kongresin meksikan dyshohet se janë të rreme

Amerika
Kalo në kategori