LAJMI I FUNDIT:

Vizita e liderëve opozitarë në SHBA, mesazh për Kurtin

Vizita e liderëve opozitarë në SHBA, mesazh për Kurtin

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi e ai i LDK-së, Lumir Abdixhiku tash e disa ditë po qëndrojnë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Gjatë qëndrimeve atje, dy liderët opozitarë janë duke zhvilluar takime të rëndësishme në DASH, Kongres e Senat. Kjo vizitë e tyre dhe takimet duhet të jenë mesazhe për Kryeministrin Albin Kurti, vlerësojnë njohësit e çështjeve politike.

Nuk janë pjesë e Qeverisë së Kosovës, por dyert për Memli Krasniqin e Lumir Abdixhikun u hapën tash e disa ditë në hapësirën më me ndikim në botë.

Dy liderët opozitarë, Memli Krasniqi e Lumir Abdixhiku së bashku më ekipet e tyre, janë duke zhvilluar takime të rëndësishme tash e disa ditë në Departamentin Amerikan të Shtetit, Senat, Kongres e Pentagon.

Takimet që dy liderët opozitar po i zhvillojnë në Amerikë, janë mesazhe të qarta për Kryeministrin e Kosovës Albin Kurtin dhe qeverinë.

Një vlerësim të tillë e ka ish kreu i LVV-së, Visar Ymeri.

“Ato mesazhe që jonë dërguar nga atje,  janë kogja shqetësuese të administratës amerikane më veprimet e  fundit të Qeverisë së Kosovës, veçanërisht për targat. Konsideroj që shkuarja e opozitës atje,  e ka dhe një porosi për Qeverinë e Kosovës,  që duket se e ka një sanksion në raport më vizitat zyrtare në SHBA. Të paktën është e mirë që të mbahet kjo lidhje. SHBA të jetë e informuar e të mbesin parterë  e miq më Kosovën”, ka thënë Visar Ymeri.

Se zyrtarët amerikanë atë që e mendojnë e shprehin edhe publikisht, e thotë edhe Gazmir Raci, njohës i çështjeve politike.

Sipas tij, Qeveria duhet të reflektoj për kërkesën e tyre.

“Është mirë që dhe opozita po e luan rolin e saj të rëndësishëm për një klimë më të favorshëm. Edhe pozita edhe opozita e kanë një çështje të përbashkët  që është zgjidhja  e problemeve më Serbinë. Zyrtarët amerikanë ata që e mendojnë edhe e thonë publikisht, ata po kërkojnë shtyrjen e targave dhe këtë do të duhej të realizonte Qeveria e  Kosovës, më kushtin e  vetëm që të vendosët afati përfundimtare,  kur Serbë do të pajisen me tabelat e Kosovës”, ka theksuar Gazmir Raci.

Kreu i PDK-së Memli Krasniqi këtë të enjte është takuar me të dërguarin e SHBA-së, për Ballkanin Perëndimore, Gabirel Escobar.

Ndërkohë, një ditë më parë takim me Escbarin ka pasur edhe kreu i LDK-së, Lumir Abdixhiku./RTV Dukagjini/


Në trend Lajme

Më shumë
Një shtetase e huaj gjendet e vdekur në magjistralen Ferizaj – Prishtinë

Një shtetase e huaj gjendet e vdekur në magjistralen Ferizaj – Prishtinë

Kronika e Zezë
Hoxha deputetëve të PDK-së: Pse merreni me Kurtin kur s’keni kapacitet në vendimet e tij

Hoxha deputetëve të PDK-së: Pse merreni me Kurtin kur s’keni kapacitet në vendimet e tij

Politikë
Deputeti i PDK-së i ashpër me Kurtin, Kastrati: Është komunist i rrezikshëm, ka lexuar literaturë antiamerikane

Deputeti i PDK-së i ashpër me Kurtin, Kastrati: Është komunist i rrezikshëm, ka lexuar literaturë antiamerikane

Politikë
Komandanti i Gardës së Iowa-s sheh nga afër kapacitetet e Forcës së Sigurisë së Kosovës

Komandanti i Gardës së Iowa-s sheh nga afër kapacitetet e Forcës së Sigurisë së Kosovës

Siguri
​AKI ndihmoi në zbulimin e vendndodhjes së kosovarit të kërkuar për vrasjen në Norvegji

​AKI ndihmoi në zbulimin e vendndodhjes së kosovarit të kërkuar për vrasjen në Norvegji

Lajme
Hoxhaj: Edhe opozita ka përgjegjësi për veprimet e Kurtit

Hoxhaj: Edhe opozita ka përgjegjësi për veprimet e Kurtit

Politikë
Kalo në kategori