LAJMI I FUNDIT:

Veturën më unike në Kosovë LAMBORGHINI AVENTADOR SVJ – e gjeni ekskluzivisht në Auto Sherreti

Veturën më unike në Kosovë LAMBORGHINI AVENTADOR SVJ – e gjeni ekskluzivisht në Auto Sherreti

Adrenalinë, shpejtësi, garë dhe ndjenjë luksoze, janë vetëm disa nga shumë gjëra që mund t’iu ofrojë Lamborghini Aventador SVJ i ri.

Reklama

I kompletuar në çdo aspekt , Aventador i fundit ka aerodinamikë aktive me katër kënde. Ata punojnë së bashku me kanalet në panelet e pasme të tremujorit dhe spoilerin e pasmë për ta mbajtur makinën të ngjitur në pistë.

Duhen vetëm 500 milisekonda për të fikur sistemin dhe kjo e detyron ajrin në gjeneratorë vorbullash nën trup. Ashtu si krahët në shumë avionë, ato ofrojnë më pak zvarritje dhe shpejtësi maksimale më të lartë (Mbi 217 mph). Makina ofron 40% më shumë forcë poshtë se paraardhësi i saj, me 1% më pak tërheqje.

Meqë është model i fokusuar për pistë një aspekt i Aventador SVJ që duhet diskutuar është emri i tij, më konkretisht, pjesa ‘SVJ’.

Kjo do të thotë Superveloce (super shpejtë) dhe Jota. Termi “Jota” është përdorur nga Lamborghini në lidhje me modele të tjera si Miura dhe Diablo.

Veçoritë e Lamborghini Aventador SVJ janë intensive. Të dy rrotat e pasme mund të drejtojnë në mënyrë të pavarur nga njëra-tjetra.

I kombinuar me forcat e kthesës të shkaktuara nga spoilerët, ai ofron më shumë siguri në kthesat se çdo supermakinë tjetër V12. Një peshë e ulët prej 3,472 lbs është mbresëlënëse duke pasur parasysh V12-in e madh, me të gjitha rrotat dhe komoditetet e krijesave që gjenden brenda.

Sa i përket interierit lëkura është ende e disponueshme, por Alcantara mbulon çdo sipërfaqe që nuk është fibër karboni.

Karboni përdoret edhe për strukturën e kabinës së bashku me panelet e dyerve, panelet e çatisë, grupin e instrumenteve dhe madje edhe dërrasën e dyshemesë. Ulëset janë gati për parzmoren e garave dhe dorezat e dyerve janë zëvendësuar me rripa tërheqës.

Kjo veturë është më e shtrenjta që është doganuar ndonjëherë në Kosovë, vlera saj është çdo herë në rritje sepse nuk prodhohet më.

 Displacement ( Zhvendosja )

6,489 cm2

MAX.POWER ( Fuqia maksimale )

566 kW ( 770 CV ) në 8,500 rpm

 TOP SPEED ( Shpejtësia maksimale )

>350 km për orë

 ACCELERATION  0-100 KM/H ( MPH 0-62 )

2.8 s

 Combined CONSUMPTION

18,0/100 km ( WLTP )

 COMBINED CO2 EMISSIONS

448 g/km ( WLTP )

Janë vetëm 900 vetura LAMBORGHINI AVENTADOR SVJ, në botë dhe një nga 900 është në Kosovë.

Artikull i sponzorizuar