LAJMI I FUNDIT:

Vetëvendosje bashkohet në protestat në Tiranë pas rrëzimit të teatrit

Vetëvendosje bashkohet në protestat në Tiranë pas rrëzimit të teatrit

Dega e Lëvizjes Vetëvendosje në Shqipëri, është bashkuar në protestat e organizuara atje pas rrënimit të objektit të Teatrit Kombëtar.

Reklama

“Aktivistët e Lëvizjes VETËVENDOSJE! në Shqipëri u janë bashkuar tashmë aktorëve, qytetarëve dhe aktivistëve të tjerë të shoqërisë civile në protestën kundër aktit barbar të shkatërrimit të Teatrit Kombëtar, dhunimit të pashembullt të trashëgimisë sonë kombëtare”, thuhet në kumtesë.

“Ata po kërkojnë ndalimin e çdo veprimi tjetër që e rëndon më tej aktin kriminal të pushtetit mbi truallin e Teatrit, gjykimin e dhunuesve të qytetit dhe qytetarëve, lirimin e mbrojtësve të trashëgimisë kulturore kombëtare dhe shpërndarjen e Kuvendit plotësisht ilegjitim”, thuhet në kumtesën e VV-së, Qendra në Shqipëri.

Në trend Lajme

Më shumë
Lëvizja pa viza nga 1 janari - Ambasada Gjermane del me njoftim, tregon se në cilat raste mund t'ju refuzohet hyrja

Lëvizja pa viza nga 1 janari - Ambasada Gjermane del me njoftim, tregon se në cilat raste mund t'ju refuzohet hyrja

Lajme
Luksi dhe fitimet e mëdha: Sa kushton vila e Radoiçiqit dhe si u pasurua kaq shumë ky njeri?

Luksi dhe fitimet e mëdha: Sa kushton vila e Radoiçiqit dhe si u pasurua kaq shumë ky njeri?

Lajme
Rama dënon sulmin ndaj policisë së Kosovës: E papranueshme që ushtria të përdoret për shfaqje të tilla në kulmin e tensioneve

Rama dënon sulmin ndaj policisë së Kosovës: E papranueshme që ushtria të përdoret për shfaqje të tilla në kulmin e tensioneve

Lajme
Ministrja e Jashtme e Gjermanisë thirrje Serbisë nga Kievi: Tërhiqni trupat nga kufiri me Kosovën

Ministrja e Jashtme e Gjermanisë thirrje Serbisë nga Kievi: Tërhiqni trupat nga kufiri me Kosovën

Siguri
Kryeministri kroat: Sulmi në veri s’ka ndodhur rastësisht, duhet reagim më i fortë ndërkombëtar

Kryeministri kroat: Sulmi në veri s’ka ndodhur rastësisht, duhet reagim më i fortë ndërkombëtar

Lajme
BE: Policia Kosovës ka mandat për të hetuar sulmin në Banjskë – presim që Serbia të bashkëpunojë pa kushte

BE: Policia Kosovës ka mandat për të hetuar sulmin në Banjskë – presim që Serbia të bashkëpunojë pa kushte

Lajme
Kalo në kategori