LAJMI I FUNDIT:

Vetëm 1% e njerëzve mund të njohin kancerin e gjirit në fotografi! A jeni edhe ju në mesin e tyre?

Vetëm 1% e njerëzve mund të njohin kancerin e gjirit në fotografi! A jeni edhe ju në mesin e tyre?

Secila femër e di që çdo puçërr, gungëz, ndryshim i formës dhe i ngjyrës së thimthave, por edhe i vetë gjirit paraqesin sinjal që urgjentisht të shkohet te mjeku, në mënyrë që të vërtetohet nëse rastësisht nuk ka kancer

Reklama

Si edhe çdo damë tjetër, edhe Claire Warner rregullisht ka bërë vetëkontroll të gjirit. I ka kushtuar kujdes çdo imtësie, qoftë ajo gungë apo ndonjë ndryshim tjetër.

Megjithatë, nuk ka llogaritur një gjë, të cilën është lehtë ta shikojë, transmeton Telegrafi.

Një ditë, rastësisht në internet ka mësuar që nuk janë vetëm gungat simptoma kanceri të gjirit, por edhe gropëza të imëta apo vrima. Kur atë ditë me kujdes preku sisët, u tmerrua!

Në fund të sisës së majtë ka prekur një gropëz të vogël. Menjëherë shkoi për kontroll, ndërkaq rezultatet e mamografisë dhe të biopsisë nuk ishin aspak të mira.

kk

Mjekët i thanë që ka diçka që quhet karcinomë duktale in situ”. Madje në fazën e dytë.

Fjala ishte rritje e pakontrolluar e qelizave të kancerit brenda kanaleve të gjirit, pa depërtuar në indet përreth. Zakonisht karcinoma dukale in situ zbulohet vetëm me mamografi dhe është i kufizuar në një zonë, por mund të bëhet invazive.

Prandaj Claire, para operacionit, kimioterapisë dhe rrezatimit të cilat pritej t’u nënshtrohej, ka vendosur të incizojë gjirin e majtë.

Fotografia u shpërnda në rrjete shoqërore, në mënyrë që edhe femrat e tjera me kohë të zbulojnë nëse diçka nuk është në rregull.

Meqë Claire nga dita në ditë lufton me sëmundjen e rrezikshme, mund të përcillnin në Twitterin e saj My Left Boob.

Mësoni që edhe aparatet të cilat i përdorim çdo ditë a mund të shkaktojnë kancerin, apo edhe problemet e tjera, siç është steriliteti.

/Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Të gjithë mendojnë se është normale, por mund të jetë një simptomë e një sëmundjeje kronike: Shikoni bërrylin sa më parë

Të gjithë mendojnë se është normale, por mund të jetë një simptomë e një sëmundjeje kronike: Shikoni bërrylin sa më parë

Shëndetësi
A mjaftojnë pesë orë gjumë gjatë natës për t’u ndjerë mirë?

A mjaftojnë pesë orë gjumë gjatë natës për t’u ndjerë mirë?

Shëndetësi
Kafe me gjalpë, mënyra më e mirë për të humbur në peshë

Kafe me gjalpë, mënyra më e mirë për të humbur në peshë

Shëndetësi Lajme
Vazektomia jua rikthen jetën seksuale në vitet e adoleshencës!

Vazektomia jua rikthen jetën seksuale në vitet e adoleshencës!

Shëndetësi
Rënia e flokëve dhe kapakët e syve të “yndyrtë” janë shenja të problemeve me zemrën

Rënia e flokëve dhe kapakët e syve të “yndyrtë” janë shenja të problemeve me zemrën

Shëndetësi
Si të luftojmë pagjumësinë dhe të flemë të qetë pa ilaçe?

Si të luftojmë pagjumësinë dhe të flemë të qetë pa ilaçe?

Shëndetësi Lajme
Kalo në kategori