LAJMI I FUNDIT:

Vende të çuditshme ku fshihen viruset dhe bakteret në shtëpinë tuaj

Vende të çuditshme ku fshihen viruset dhe bakteret në shtëpinë tuaj

A është shtëpia juaj aq e pastër sa mendoni se është?

Reklama

Kërkimet zbulojnë vendet befasuese që strehojnë viruse dhe baktere në shtëpinë tuaj – dhe strategjitë e thjeshta për t’ju mbajtur të sigurt dhe të shëndetshëm!

Makinë kafeje

E errët dhe e lagur, rezervuarët e prodhuesve të kafesë janë terren i përsosur për mikroorganizmat. Në një studim, 50 për qind ishin të ndotura me myk, dhe shumë prej tyre kishin numër të lartë bakteresh.

Për fat të mirë, të sigurohemi që kafeja juaj e freskët përmban vetëm kafe është e lehtë: studiuesit britanikë thonë larja e tenxhere dhe shportës një herë në ditë me detergjent të rregullt të enëve dhe ujit ul menjëherë numrin e mikrobeve me 82 për qind, dhe vendosja e gjysmë tenxhere me uthull një herë në muaj përmes makinerisë parandalon rritjen e mikrobeve duke pastruar cepat që nuk mund t’i arrini me dorë.

Çizme dhe këpucë

Studimi i mëparshëm ka zbuluar nivele të larta të baktereve që shkaktojnë sëmundje në këpucë dhe çizme, dhe një studim i fundit CDC sugjeron që kur njerëzit ecin nëpër zonat ku është i pranishëm COVID-19, deri në 50 për qind e tyre arrijnë në shtëpi me virusin të mbërthyer në këpucët e tyre.

Kaloni te pantofla të rehatshme ose këpucë të pastra të brendshme kur futeni brenda dhe jepini duarve një pastrim nëse duhet të prekni këpucët për t’i hequr ato. Studiuesit e Universitetit të Miçiganit thonë se do të ulni nivelet e mikrobeve në dyshemetë tuaj me 60 për qind, plus ulni rrezikun e sëmundjes me një të tretën.

Pullat në sobë

Ka më shumë baktere në pullat e sobave sesa ka në sfungjerët e enëve apo edhe në pjesën e poshtme të koshave të mbeturinave të kuzhinës, thonë shkencëtarët e Universitetit të Kolorados. Mikrobiologu Beth Redmond, PhD, shpjegon se ne pastrojmë shumicën e sipërfaqeve të kuzhinës rregullisht, por pullat janë të lehta për t’u lënë pas dore.

Për të ulur nivelet e baktereve me 95 për qind ose më shumë – pastroni këto sipërfaqe nga çdo virus që mund të zgjasë – pastroni pullat e kuzhinës një herë në javë me ujë dhe sapun, pastaj fshijini me pak zbardhues të holluar.

Pjatalarëse

Pothuajse 100 për qind e këtyre pajisjeve punëtore ishin të ndotura me baktere dhe kërpudha që shkaktojnë sëmundje – shumica rriten në gomës së derës ose në muret e brendshme, zbulon një studim në revistën BMC Microbiology.

Për të çliruar dhe pastruar shpejt mikrobet e mundimshme, studiuesit e UCLA rekomandojnë që makinën tuaj të larjes së enëve ta zbrazni një herë në javë, në një nxehtësi më të lartë me një turi të mbushur me uthull të ulur në raftin e sipërm. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Pse nuk rekomandohet të konsumoni më shumë se një arrë braziliane në ditë

Pse nuk rekomandohet të konsumoni më shumë se një arrë braziliane në ditë

Ushqim i shëndetshëm
Pija më e mirë për heqjen e gëlbazës: Ju çliron nga bakteret dhe viruset e grumbulluara në rrugët e frymëmarrjes

Pija më e mirë për heqjen e gëlbazës: Ju çliron nga bakteret dhe viruset e grumbulluara në rrugët e frymëmarrjes

Shëndetësi
Katër probleme të shpeshta gjinekologjike

Katër probleme të shpeshta gjinekologjike

Shëndetësi
Gabimi i pavetëdijshëm kur zgjidhni mëngjesin që kontribuon në shtimin e peshës

Gabimi i pavetëdijshëm kur zgjidhni mëngjesin që kontribuon në shtimin e peshës

Të njohim produktet
Pasojat nga COVID-19 dhe variantet e tij: Kuptimi i ndikimit fizik, oral dhe psikologjik

Pasojat nga COVID-19 dhe variantet e tij: Kuptimi i ndikimit fizik, oral dhe psikologjik

Shëndetësi
Çfarë i ndodhë trupit nëse filloni të hani mjaltë para gjumit

Çfarë i ndodhë trupit nëse filloni të hani mjaltë para gjumit

Nutricion
Kalo në kategori