Shock G, reperi i njohur për këngën e tij hit “The Humpty Dance” dhe punën e tij me Tupac Shakur, ka vdekur.

Legjenda e repit u gjet i vdekur të enjten në një dhomë hoteli në Tampa … sipas babait të tij, Edward Racker, shkruan TMZ.

Është thënë që shkaku i vdekjes është i paqartë por nuk kishte shenja të traumës. Babai i Shock thotë se autoritetet do të kryejnë autopsinë.

Shock G ishte reperi kryesor për grupin pionier të hip hopit “Digital Underground”.

Shock ishte i njohur edhe për bashkëpunimet e tij me 2Pac … ai është paraqitur në këngën e Pac të vitit 1993, “I Get Around” dhe ai ishte një nga producentët në albumin debutues solo të Tupac në vitin 1991, të titulluar “2Pacalypse Now”.

Reklama
Reklama

Në fakt, Shock G ndihmoi në prezantimin e 2Pac në botën e muzikës … 2 Pac ishte një anëtar i “Digital Underground” kur u shfaq në këngën dhe videon muzikore të grupit, “Same Song”, për punën e tij të parë të publikuar në vitin 1991.

Shock G lindi dhe u rrit në Bregun Lindor, por ai përfundimisht u vendos në Oakland, ku formoi grupin “Digital Underground” në fund të viteve 1980 me Chopmaster J dhe Kenneth Water.

Përveç punës së tij me 2Pac, Shock G prodhoi këngë për Dr. Dre, Prince dhe KRS-One.

Shock G ishte 57 vjeçar. /Telegrafi/