Ajaxi vazhdon të bëjë mrekulli në Ligën e Kampionëve, ku pas Real Madridi e ka eliminuar edhe Juventusin me rezultat të përgjithshëm 3-2.

Ndeshja e zhvilluar në Juventus Stadium u mbyll me rezultat 2-1 në të mirë të Ajaxit, pasi e para ishte mbyllur 1-1.

Minutat e para të ndeshjes ishte shumë luftarak me mesfushorët që luftonin për çdo top.

Rastin e parë të mirë e kishte Ajax me Donny van de Beek, por goditja e tij shkoi mbi portë.

Pajme nga ndeshja . (Photo by Michael Steele/Getty Images)

Juventusi u kundërpërgjigj me një goditje të Paulo Dybalas nga jashtë zonës, por në vend ishte Andre Onana.

‘Zonja e Vjetër’ shtoi sulmet dhe nuk vonoi goli.

Harkimit nga këndi të Miralem Pjanic e kokë iu kundërpërgjigj Cristiano Ronaldo që shënoi për 1-0.

Cristiano Ronaldo . (Photo by Michael Steele/Getty Images)

Kishte ankesa për shtyrje në zonë, por VAR e konfirmoi golin si të rregullt.

Por vonoi shumë dhe erdhi edhe kundërpërgjigja e Ajaxit. Një goditje e Hakim Ziyech u kthye në asistim për De Beek që shënoi nga afërsia për 1-1.

Festa e De Beek . (Photo by Stuart Franklin/Getty Images)

Në pjesën e parë më nuk kishte raste dhe u mbyll me këtë rezultat.

Pjesa e dytë nisi keq për Juventusin që mbeti edhe Paulo Dybalan, që u lëndua.

Në minutën e 52-të Hakim Ziyech gjuaji bukur, por Szczesny priti.

Pamje nga ndeshja . (Photo by Stuart Franklin/Getty Images)

Minuta e 67-të ishte vendimtare në këtë takim.

Harkimi nga këndi i Lasse Schones, gjeti kokën e Matthijs de Ligt që shënoi për 2-1.

Ajaxi kishte edhe disa raste të tjera në kundërsulm, por nuk arriti të shënojë gol.

Holandezët kalojnë në gjysmëfinale, ndërsa Zonja e Vjetër edhe njëherë eliminohet nga kjo garë./Telegrafi/