LAJMI I FUNDIT:

Vazhdon kaosi në Francë: Përleshje brutale mes policisë dhe qytetarëve, më shumë se 700 mijë njerëz në rrugë

Vazhdon kaosi në Francë: Përleshje brutale mes policisë dhe qytetarëve, më shumë se 700 mijë njerëz në rrugë

Më shumë se 700 mijë demonstrues u mblodhën sot në qytete anembanë Francës, për të protestuar kundër planit të qeverisë për reformat e pensioneve dhe si ditët e mëparshme, u regjistruan trazira mes policisë dhe qytetarëve.

Reklama

Nuk po zbehet pakënaqësia e qytetarëve për njoftimin e rritjes së moshës së pensionit nga 62 në 64 vjeç, ndërsa sot situata ka qenë veçanërisht e tensionuar në Strasburg, ku protestat kanë përfunduar në ambientet e Universitetit, transmeton Telegrafi.

“Mobile të djegura, barriera dhe kosha plehrash u lanë në rrugë. Gjithashtu u thyen disa xhama bankash dhe mbi to u lanë transparentët ‘hajdutë’”, shkruan Le Monde.

Organizatorët e protestës në këtë qytet thanë se qytetarët nuk jetojnë më në shtetin ligjor.

“Nuk jemi në diktaturë, por nuk jemi më as në shtetin ligjor. Institucionet tona duhet të ndryshojnë sepse demokracia nuk mund të zbatohet vetëm një herë në pesë vjet. Rrezikojnë që lëvizja aktuale të kthehet në një revoltë të vërtetë”, tha një nga organizatorët.

Mediat franceze i ndoqën lajmet nga një prej qyteteve më të vogla të këtij vendi, Montfort-sur-Meu, me një popullsi prej 6.800 banorësh dhe ku u regjistruan edhe protesta.

“Imagjinoni mospopullaritetin e kësaj reforme nëse mobilizojmë në këtë mënyrë këtu, ku gjithçka nuk po shkon shumë keq.  Macron nuk e mat se sa të lodhur dhe të mërzitur janë njerëzit nga mënyra sesi na jep mësimet e tij për demokracinë”, tha njëri. të pjesëmarrësve në protesta.

Përleshje mes policisë dhe demonstruesve u regjistruan edhe në Paris, ku situata u tensionua rreth orës 19:00. Policia hodhi gaz lotsjellës në drejtim të demonstruesve, ndërsa në vendin ku u mbajtën protestat mbërriti njësia speciale BRAV-M, e cila shkaktoi pakënaqësi edhe më të madhe te të mbledhurit.

“Në Place de la Nation në Paris, demonstruesit dhe policia fituan pozicionet e njëri-tjetrit. Qytetarët hodhën gurë dhe kanaçe ndaj forcave speciale, policia u kundërpërgjigj me gaz lotsjellës dhe shkopinj. Demonstruesit, duke u tërhequr, brohoritën sloganin e famshëm ACAB (Të gjithë Policët janë bastardë). Disa mijëra njerëz janë ende në shesh”, shkruan Le Monde.

Pavarësisht apelit të autoriteteve franceze, sindikatat në këtë vend paralajmëruan vazhdimin e mosbindjes, ndërsa organizatorët e protestës thanë se tubimet do të vazhdojnë edhe në ditët në vijim, ndërsa për 6 prill janë paralajmëruar protesta masive. /Telegrafi/