Kthimi i Harrison Fordit në rolin e eksploruesit dhe aventurierit Indiana Jones u shty për në vitin 2021, njoftoi të martën Watl Disney.

Vazhdimi i pjesës së pestë të një ndër filmat më të shikuar në botë, është dashur që gjatë vitit të ardhshëm të jetë në ekranet e mëdha të kinemave.

Fillimisht është dashur të shfaqej në vitin 2019, por më vonë u transferua në korrik të 2020. Një shtyrje e re është pasuar pas raporteve të javës së kaluar se skenari nuk ishte përfunduar dhe se tani e ka marr në dorë këtë punë një skenarist i ri.

Harrison Ford dhe regjisori Stephen Spielberg do të punojnë së bashku përsëri në film, gjersa Ford do të mbush 79-vjet kur filmi do të shfaqet në kinema, e cila gjë është shumë vite për një aktor që të pret të jetë para kamerave të xhirimeve.

Vazhdimi i pestë i tregimit të Indiana Jones, ekskluzivitet i filmit të George Lucas, do të jetë vazhdim i parë i filmuar nga Disney.

Ndryshe, franshiza e Indiana Jones me katër filma të mëparshëm ka fituar rreth dy miliard dollarë. /Telegrafi/