LAJMI I FUNDIT:

Varshava shpreson që SHBA-ja do t’i zhvendosë trupat e saj nga Gjermania në Poloni

Varshava shpreson që SHBA-ja do t’i zhvendosë trupat e saj nga Gjermania në Poloni

Kryeministri i Polonisë, Mateusz Morawiecki tha sot se shpreson se disa trupa amerikane, që janë paraparë të largohen nga Gjermania, do të dërgohen në Poloni.

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump e ka urdhëruaruar Pentagonin që të shkurtojnë numrin e trupave amerikane të vendosura në Gjermani.


Kjo do të bëjë që numri i trupave amerikane në Gjermani të shkurtohet për 9,500. Aktualisht në Gjermani janë të vendosur 35,00 trupa.

Trump urdhëron tërheqjen e 9,500 trupave amerikane nga Gjermania
Lexo po ashtu Trump urdhëron tërheqjen e 9,500 trupave amerikane nga Gjermania

“Sinqerisht shpresoj që si rezultat i shumë bisedimeve që kemi pasur… një pjesë e trupave që sot janë të vendosur në Gjermani, që po tërhiqen nga SHBA-ja… do të vijnë në Poloni”, tha Morawiecki. “Ky vendim i përket SHBA-së”, tha ai. /REL/

Në trend Botë

Më shumë
Ushtarët rusë shohin vetëm një mënyrë që të kthehen të gjallë te familjet e tyre, thotë Ukraina

Ushtarët rusë shohin vetëm një mënyrë që të kthehen të gjallë te familjet e tyre, thotë Ukraina

Botë
Kërcënimi për sulm iranian ndaj Izraelit është 'real dhe i besueshëm', thotë Shtëpia e Bardhë

Kërcënimi për sulm iranian ndaj Izraelit është 'real dhe i besueshëm', thotë Shtëpia e Bardhë

Botë
Momenti kur makina e “tradhtarit ukrainas” hidhet në erë në një atentat kundër tij – pasi ai u pa duke ecur drejt saj

Momenti kur makina e “tradhtarit ukrainas” hidhet në erë në një atentat kundër tij – pasi ai u pa duke ecur drejt saj

Botë
Rritet rreziku i një lufte më të madhe - Biden e di se nuk mund të mbyllë sytë

Rritet rreziku i një lufte më të madhe - Biden e di se nuk mund të mbyllë sytë

Azia
Trump mendonte se Ukraina ‘duhet të jetë pjesë e Rusisë’ - The Guardian zbulon detaje të një libri që do të publikohet të martën

Trump mendonte se Ukraina ‘duhet të jetë pjesë e Rusisë’ - The Guardian zbulon detaje të një libri që do të publikohet të martën

Botë
Salman Rushdie përshkruan momentin kur u godit me thikë - zbulon se çfarë i tha kirurgu pas sulmit të vitit 2022

Salman Rushdie përshkruan momentin kur u godit me thikë - zbulon se çfarë i tha kirurgu pas sulmit të vitit 2022

Botë
Kalo në kategori